Brodovi i pomorstvo

Forum about ships and maritime travel

Početna stranicaPočetna stranica  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

Share | 

AIS - kretanje brodova

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Next
Autor/icaPoruka
sova

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   ned stu 08, 2009 12:01 pm

PortoTolero je napisao/la:
Nema ni Slovenaca. Kreplao ili su otišli na vikend.
a možda su Borut i Jadranka dogovorili da se AIS gasi.. Very Happy
[Vrh] Go down
http://www.pomorstvo.net
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   ned stu 08, 2009 11:08 pm

sova je napisao/la:
Nema ni Slovenaca. Kreplao ili su otišli na vikend.
a možda su Borut i Jadranka dogovorili da se AIS gasi.. Very Happy

Izgleda da su se dogovorili da radi jer se ponovo vide brodovi Very Happy
[Vrh] Go down
ivan74

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   pon stu 16, 2009 12:03 pm

Danas malo drukčije na marinetrafficu.
Marjan za Rogač, Valun otišo u Bermudski trokut, Lastovo za Vis, a Kašić za Vela Luku. Basketball
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   pon stu 16, 2009 7:55 pm

ivan74 je napisao/la:
Marjan za Rogač, Valun otišo u Bermudski trokut, Lastovo za Vis, a Kašić za Vela Luku. Basketball

Što Neptun I radi stalno pokraj hvara.
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sub stu 21, 2009 9:11 pm

ivan74 je napisao/la:

I danas malo drukčije. Pogledaj dokle sve Slovenci vide. Skoro pa DX na VHf Very Happy

[url=]
[Vrh] Go down
Achille Lauro

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   pon stu 23, 2009 11:14 pm

Proradila Rijeka. Very Happy
[Vrh] Go down
ivan74

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sri pro 02, 2009 8:31 am

Šta bi to trebalo značit? confused
[Vrh] Go down
FRED

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sri pro 02, 2009 2:10 pm

Nema šta ovo značit, ˝Istra˝ je išla do Vela Luke i Lastova i kod Hvara je našla signal jedno kratko vrime pa ga opet izgubila, u povratku ga je opet uhvatila oprilike na istom mistu i tada počinje normalno bilježit.
[Vrh] Go down
korkira1

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sri pro 02, 2009 5:18 pm

Na AIS-u je Istra prikazana kao trajekt koji je manji od Hrvata ili Ujevica. To se također dogodilo sa Biokovom, on je manji od Supetra ... Mad
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   čet pro 03, 2009 7:39 pm

@nłimOn je napisao/la:
Na AIS-u je Istra prikazana kao trajekt koji je manji od Hrvata ili Ujevica. To se također dogodilo sa Biokovom, on je manji od Supetra ... Mad

Kod mene je prilično proporcionalno. Valun i Istra jednaki dok je Biokovo manje. Meni je važno da se vide, a koliki je brod uvijek možeš pogledati detalje. Jesi li opazio da koča Neptun I na AIS ima ima Nepun I jer je netko preskočio slovo kod ukucavanja Smile

Malo novosti i o Pločanskom AISu. Ono što se vidi na linkovima koje sam poslao je baš AIS Luke Ploče koji nema veze sa službenim kapetanije. Ovaj od kapetanije je postavljen po GK tako da oni koji gledaju WGS84 vide pogrešne pozicije.

Prevario sam se što se tiče lokacije AIS luke Ploče i njegova antena je na upravnoj zgradi, a u planu je da se ponovo osposobi na brdu Višnjica.
[Vrh] Go down
AIS-SPLIT

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   pet pro 04, 2009 8:11 am

Citat :
Malo novosti i o Pločanskom AISu. Ono što se vidi na linkovima koje sam poslao je baš AIS Luke Ploče koji nema veze sa službenim kapetanije. Ovaj od kapetanije je postavljen po GK tako da oni koji gledaju WGS84 vide pogrešne pozicije.

Di su ti linkovi o kojima pišeš?
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   pet pro 04, 2009 8:06 pm

Citat :

http://www.port-authority-ploce.hr/html/liveaismap.asp
http://www.port-authority-ploce.hr/liveaistable.asp

Jedna korekcija. Pošto su Luka Ploče i lučka Uprava ipak različiti pojmovi treba reći da je AIS o kojem pišem postavila lučka uprava u sklopu sigurnostti i praćenja prometa, a mi stanje možemo vidjeti zahvaljujući nekome tko nije bio tako uskogrudan pa je dopustio izlaz na net. Istina je da bi stvar mogla izledati i bolje ali vodimo računa da je ovo izuzetak među službenim AIS pa ga prihvatimo onakog kakav jeste.
[Vrh] Go down
glava79

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   ned pro 06, 2009 9:51 am

Sta su ovi kvadrati s brojkama?

[Vrh] Go down
Bartol Kašić

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   ned pro 06, 2009 10:56 am

to ti znaci ja mislim da je nesto usidreno... Question Question
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   ned pro 06, 2009 5:50 pm

glava79 je napisao/la:

To je AIS. Pogledaj bolje i vidjet ćeš da, za razliku od brodova koji imaju 9 taj ima 7 cifreni broj, da počinje sa 238 što je također znak za hr.

Na stranici

često možeš vidjeti nekoliko njih ali kada su ovako loše propagacije onda vidi samo ais kapetanije koji je od njega udaljen 0,2 milje. Istu stvar možeš vdjeti u Splitu jer je kvadrat uvijek na kopnu otprilike hektorovićeva ulica, možeš vidjeti AiS u Rijeci...
[Vrh] Go down
glava79

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   ned pro 06, 2009 6:20 pm

glava79 je napisao/la:

To je AIS. Pogledaj bolje i vidjet ćeš da, za razliku od brodova koji imaju 9 taj ima 7 cifreni broj, da počinje sa 238 što je također znak za hr.

Na stranici

često možeš vidjeti nekoliko njih ali kada su ovako loše propagacije onda vidi samo ais kapetanije koji je od njega udaljen 0,2 milje. Istu stvar možeš vdjeti u Splitu jer je kvadrat uvijek na kopnu otprilike hektorovićeva ulica, možeš vidjeti AiS u Rijeci...
Kakav AIS?
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   ned pro 06, 2009 7:13 pm

glava79 je napisao/la:
Kakav AIS?

Registrirani zemaljski AiS prijemnik. Ono što ti omoućuje da vidiš AIS brodova. Nije taj na Visu jedini ogledaj ima jedan na Mt.Garganu u Italiji, jedan kod zaljeva Raše u istri i da ne nabrajam. Imaju ga sve važnije lučke kapetanije u Hrvatskoj i da ne nabrajam.
Uglavnom su sve na kopnu i sve imaju sedmocifrenu brojčanu onaku za razliku od 9 brojčane brodske. Kod brodova (pravilno rečeno plovila) kad odeš na Google i otkucaš njegov broj vidiš koji je broj i (obično više raznih stranica) sa detaljima o lovilu dok ako otkucaš broj nekog od ovih "kvadrata" dobiješ nasumične podatke koji odgovaraju jer se u njima samo spominje taj broj ali ne i koji je to AIS.
[Vrh] Go down
glava79

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   ned pro 06, 2009 7:18 pm

Zasto vidimo samo njigove oznake, a ne i plovila koje one vataju?
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   ned pro 06, 2009 7:42 pm

glava79 je napisao/la:
Zasto vidimo samo njigove oznake, a ne i plovila koje one vataju?

Zato što nemaš pravo pristupa. Svaki AIS prijemnik ima svog glavnog korisnika koji podatke koje prijemnik bilježi može distribuirati dalje u svim mogućim oblicima što podrazumijeva da ove od lučkih kapetanija mogu vidjeti operateri na terminalima u kapetanijama i oni u nacionalnoj središnjici u Rijeci ako je sustav već dovršen kao što se planiralo. Ovisno o načinu kako je hijerarhijski određeno moguće je da AIS kapetanije Ploče vidi podatke koje vidi AIS Rijeka ili bilo koji drugi ako su umreženi i to programski omogućeno.

Sam marinetraffic je "neslužbeni" sustav gdje većinom privatne osobe (i većinom radioamateri) širom svijeta distribuiraju podatke na net preko marinetraffic tako da vidiš samo djelić brodova koji plove širom svijeta. Bolje pokrivanje ima AIS londonskog LLoyda ali ta usluga se naplaćuje i nije besplatna kao ova koju gledaš. Čak ni taj Lloydov nije svemoćan jer postoje države u svijetu koje su jako restriktivne prema AIS sustavu zbog mogućnosti terorizma, otmice brodova itd. dok postoje brodovi koji su na oceanu, u bespućima gdje nema dometa signala jer isti ide na VHF području koje pokriva od par km do par stotina km zavisno o uvjetima prostiranja radio valova u odnosu na dob godine, vrijeme tj. propagacije.

Sustav AIS je zamišljen prvenstveno da bi brodovi/plovila mogli vidjeti tko im dolazi u susret,sa koje strane, o kojem plovilu se radi, kuda ide, siječe li se njegov kurs sa tvojim... Idealno ako trebaš pozvati nekog tko ti dolazi sa lijeve strane dok plovila imaš i naprijed i nazad i sa jedne i druge strane tako da znaš koga zoveš i taj koga zoveš normalno da zna svoje ime i da će se baš on javiti.

Idealan je i za obalne straže jer odmah znaju s kim imaju posla i mogu ga i kontaktirati. Vojni brodovi većinom ne emitiraju AIS, a policija nema ni traga da bi odala kuda se kreću njihova plovila. Sami vojni brodovi imaju "preteču" AISa koja se naziva IFF i služi točnoj identifikaciji da se u slučajevima rata ne bi dgodilo da pucaju po svojima. I avioni imaju svoj AIS koji je, obzirom na sigurnost, pomaknut unazada za oko 5 min.
[Vrh] Go down
AIS-SPLIT

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   ned pro 06, 2009 8:37 pm

To je bazna stanica, a ima MMSI isto od 9 brojeva ali prva dva su nule pa je tu iz ne znam kojeg razloga prikazan bez iako vidim da je ga prijemnik prima u punom obliku ali ga Marinetraffic prikazuje bez.
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   ned pro 06, 2009 8:48 pm

AIS-SPLIT je napisao/la:
To je bazna stanica, a ima MMSI isto od 9 brojeva ali prva dva su nule pa je tu iz ne znam kojeg razloga prikazan bez iako vidim da je ga prijemnik prima u punom obliku ali ga Marinetraffic prikazuje bez.

Vjerovatnije da MMSI ne može počinjati nulom tako da programi po default prikazuju ono poslije. U prilog tome ide i činjnica da na liveaistable "Pločanskg AIS" isto nema nula iako je isti usko službeni dok ti svoj kao osnoni korisnik vidiš u sirovom obliku. Budi ljubazan pa pogledaj prikazuje li Lloyd bazne i imaju li isto 7 znamenki ili se vide i nule.
[Vrh] Go down
AIS-SPLIT

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   ned pro 06, 2009 9:13 pm

Evo pogleda sam upravo strane bazne stanice u Italiji,i Španjolskoj,Engleskoj i one isto počimaju sa dvi nule jer tako propisuje ITU.
Evo linka http://www.itu.int/ITU-R/index.asp?category=terrestrial&rlink=mars&lang=en
To se mogu naći svi detalji , postoji i search engine pa pomoću njega se može identificirati i ime broda ili obratno.Sve po propisu, nema šta!
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   ned pro 06, 2009 10:39 pm

AIS-SPLIT je napisao/la:
Evo pogleda sam upravo strane bazne stanice u Italiji,i Španjolskoj,Engleskoj i one isto počimaju sa dvi nule jer tako propisuje ITU.
Evo linka http://www.itu.int/ITU-R/index.asp?category=terrestrial&rlink=mars&lang=en
To se mogu naći svi detalji , postoji i search engine pa pomoću njega se može identificirati i ime broda ili obratno.Sve po propisu, nema šta!

Programi u pravilu ignoriraju više nula ispred decimalnog zareza, ispred punog broja jer sa gledišta kompjtera broj sto je isti kao i kad ga napišeš samog ili ispred staviš još tisuću nula, a svaka nula je ništa koje zauzima dio memorije... pa je tako moguće da sam naletio na dva baš takva i nisam znao da i bazne imaju 9 znamenki. Uostalom AIS je samo sitan čvor u cijeloj mreži stvari koje me interesiraju pa, iako znam više nego običan čovjek nije mi specijalizacija tako da znam koliko mi trenutni zahtjevi diktiraju, a da znam detaljno sve što me u životu interesiralo moro bi vuć osrednji container u kojem bi mi se nalazio veći dio mozga sa znanjem Smile
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   čet pro 10, 2009 5:36 pm

Evo i što Slovenci kažu o tome. Ime sa dvije nule ispred dok je MMSI bez nula Question

[url=]
[Vrh] Go down
AIS-SPLIT

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   čet pro 10, 2009 5:48 pm

Pitaj ti Slovenca jeli mu u prijemu sa nulama ili bez.Obojica imamo isti software i prijemnik,a to šta on kasnije šalje signal na svoju stranicu uz dorađeni program to je već nešto drugo.Bit će da kompjuter ne trpi nule na poćetku po svojoj ludoj logici.Nego kvragu i nule,ajde daj ti nešto napravi tamo od nule pa da mi gledamo Ploče na karti.Daj tamo nekome u radio klubu da ti nađu diskriminator pa se spoji priko sound karte.....
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   Today at 10:47 am

[Vrh] Go down

AIS - kretanje brodova
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 5 / 14.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Next
 Similar topics
-
» AIS - kretanje brodova
» Minska polja
» "Bankline" uže