Brodovi i pomorstvo

Forum about ships and maritime travel

Početna stranicaPočetna stranica  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

Share | 

AIS - kretanje brodova

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next
Autor/icaPoruka
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   uto kol 06, 2013 8:23 am

AIS-SPLIT je napisao/la:
Sjećam se da je i meni bio problem jedan ili dva broda.Znam da je jedan bio Albanski.Kad bi ga vidio na web stranici da dolazi u Split sve bi bilo dobro dok ga moj prijemnik ne bi vata u svojoj zoni.Tko zna iz kojega razloga.Probajte malo livo ili desno od frekvencije.Možda odstupa.Inače sječam se da sam prije par dana bez problema prima i MSC ADA.
Ma vidio ga je i onaj u Bristu. Što je najveći cirkus jučer popodne dok sam isprobavao trikove raznorazne da ga uhvatim i nije uspjelo ispostavilo se da nisam niti mogao jer je otišao prije sat vtremena Laughing 
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   uto kol 06, 2013 4:22 pm

Ploče je idealna luka štićena brdima i Pelješcom ali zato beznadna rupa za prijem UKV signla
Prema jugu se Pelješac spušta na svojih 200m i to je omogućilo ovaj nadasve zorni grafički prikaz moje mikrolokacije, a ujedno i koliko daleko bih vidio da nije ovih brdusina oko mene jer je najudaljeniji brod Costa Magica u Bariju.

[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   čet ruj 05, 2013 5:34 pm

Događaju li se i vama ovakve lude stvari. Jučer sam vidio MRSC Palermo, a danas Trst Shocked 
Nije da se nisam nadao nečem dalekom ali to sam očekivao sredinom ljeta za vrijeme otvaranja, a ne početkom rujna.

[Vrh] Go down
AIS-SPLIT

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   pet ruj 06, 2013 3:27 pm

Evo kako je izgledao moj prijem u siječnju ove godine .Sve talijanske stanice od Genove preko Sardinije i Sicilije pa do Trsta.Zanimljivo da nikad se vidi niti jedan brod osim onih u svakodnevnoj domaćoj zoni.Inače ovakav prijem sam primjetio već desetak puta ove godine.Vidio sam da je kolegi iz Slovenije isto takav prijem sa svim stanicama iz Italije.
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   pet ruj 06, 2013 9:05 pm

AIS-SPLIT je napisao/la:
Evo kako je izgledao moj prijem u siječnju ove godine .Sve talijanske stanice od Genove preko Sardinije i Sicilije pa do Trsta.Zanimljivo da nikad se vidi niti jedan brod osim onih u svakodnevnoj domaćoj zoni.Inače ovakav prijem sam primjetio već desetak puta ove godine.Vidio sam da je kolegi iz Slovenije isto takav prijem sa svim stanicama iz Italije.
Nije ništa neobično kada na 144 MHz čuješ nekoga iz Madžarske ali to obično bude u takmičenjima gdje su u igri izračeni kW dok to ovdje nije slučaj. U Trstu je na zgradi uz samo more (mislim da je u prizemlju peškarija) pa nema govora ni o velikoj visini. Tapkam u mraku razmišljajući o umreženosti ali bi ih onda vjerovatno i ja morao vidjeti više ali me opet pobija što sam to vidio samo prošla dva dana i ponekad onu u Bariju ali je to normalno pošto na 16. kanalu čujem isto Bari Radio/MRSC ili koje li sve nazive koriste. Kod mene je osim lokala u igri strogo jug i tu redovito viđam brodove uz samu obalu Italije sve do Barija, a koliko će to opasti dolaskom zime treba tek vidjeti pošto sam iskusan s tim frekvencijama pa bi se lako moglo dogoditi da vidim samo ono što imam u svom dvorištu. Pošto moj prijemnik nije AIS specijaliziran slušam samo na jednom kanalu i interesantno da nikada nisam vidio ni jednu iz naše nacionalne mreže. Iako prema Lastovu i Visu imam loš položaj morao bi ih vidjeti makar ponekad, a ni Mljet nije tako zaklonjen. Također me oduševljava kada na Marine Traffic vidim točnost položaja. Dok kod talijana vidiš na kojem dijelu zgrade su antene kod nas je neka random greška koja dosiže i preko kilometar. U svakom slučaju očekuje me bogata AIS jesen i zima Wink 
[Vrh] Go down
AIS-SPLIT

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   pet ruj 06, 2013 11:37 pm

Evo večeras opet primam italijanske obalne .Screenshot od 23.15h

[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sub ruj 07, 2013 4:32 pm

Utjecaj vremenskih prilika. Signalima godi ovako toplo i stabilno vrijeme Very Happy 
Kod mene se danas ponovo pojavio Bari Molo Foraneo na sjevernom gatu ali ni traga bilo kojeg MRSC tako da to tvoje obilje upravo zadivljuje ali i neriješeno baš jer nema ni jednog udaljenog broda pa za sada ostajem na teoriji umreženosti.
Inače i kod mene danas odličan prijem makar samo do sredine Jadrana.

[Vrh] Go down
AIS-SPLIT

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sub ruj 07, 2013 4:55 pm

Evo su se kod mene i danas između podne i podne i po pojavili opet svi Talijani.Brodovi naravno vidljivi samo do pola Jadrana.

[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sri ruj 25, 2013 3:55 pm

Na cilom svitu od sto milja... Very Happy 

Nakon prekjučerašnjeg burnog dana kad nisam vidio dalje od punte Sučurja danas je gužva do neba. Bili su jučer, a evo ih i danas. Skoro svi MRSC i još kod Barija tri broda. O onome Bari Molo Foraneo da i ne govorim. Jutros kad sam pokrenuo program pojavio se prvi, čak prije tegljača Smjeli i trajekta Jadran koji emitiraju svako malo i koji su tu u luci. Nije mi se dalo kalibrirati nikakvu veliku kartu pa evo ovako "našporko"

[Vrh] Go down
AIS-SPLIT

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sri ruj 25, 2013 5:30 pm

Tko to više razumi kako to dolazi do nas.Evo popodne gledan propagacije prema jugu vrlo dobre.Primam sve do Otranta sa 4 elementa beam koji je usmjeren prema Pescari ! Skoro svakodnevno primam obalnu iz Drača,a Lastovo ne mogu iako je na vrh otoka?!Ni Vis mi nije svaki dan na ekranu!
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sri ruj 25, 2013 6:35 pm

Ma prestao sam i ja razbijat glavu. Za ove MRSC umreženost pa kad primaš dobro jednu onda idu sve ili neke lude snage u što sumnjam.
Ja sam napravio jednostavni 2 el logaritam periodik koji radi osjetno bolje od pomorske vertikalke pogotovo što nemam potrebe gledati prema unutrašnjosti. Evo kako je izgledalo kod mene popodne oko Barija dok sada, zalaskom sunca propagacija na drugoj slici vidljivo slabi. Nažalost i prema SE mi smeta jedna zgrada tako da sam zakinut prema Otrantu ali mi se ne mijenja stan za bolji signal Laughing 

[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sub ruj 28, 2013 9:22 pm

Nazire se promjena vremena jer sam talijanske MRSC primao i poslije zalaska sunca, a mogu se pohvaliti da sam neki dan prvi put u zadnjih nekoliko mjeseci aktivnog prijema uspio vidjeti i jednu od naše nacionalne mreže i to onu na Lastovu. S druge strane Jadrana apsolutno najčešća je Bari Molo Foraneo na sjevernoj strani vanjskog gata i nju sam već počeo sanjati jer ponekad satima imam njezin signal dok se ovi MRSC pojave pa nestanu. Misteriozno je da nikada nisam vidio MRSC Bari iako sve druge vidim uključujući Genovu i Palermo pa sam tako i danas uz Foraneo vidio i brodove u luci ali ne i MRSC makar sam vidio da je kod tebe ima.
Evo večerašnje situacije dok vrijeme kad je napravljen screen shoot imaš na vrhu i malo desno od sredine slike.

[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   čet stu 07, 2013 7:55 pm

Danas u zalaz sunca "procvjetali" MRSC
Čak sam uspio vidjet i Bari što mi do sada nije pošlo za rukom. Mora da se sprema dobro jugo jer ih vidim još uvijek, a ima i brodova.
Inače misterija broda MSC Ada je riješena. Pošto SDR ima stravično veliku selektivnost koja se na klasičnom FM ne osjeti toliko ovdje na digitalnom signalu osjeti se izuzetno. Bez obzira što mi je brod pred nosom tj. vidim čovjeka na njemu primio sam signal tek kad sam otišao 400 hZ u minus. Kad sam se vratio na točnu frekvenciju izgubio sam ga, otišao ponovo 400 hZ u minus i vidim ga... da je 1 kHz ne bi bilo neobično jer je sasvim normalno da svaki predajnik odstupa ali ovo je užas jer praktično ni jedan klasični prijemnik nema razlučivost od 100 Hz. To sam opazio naročito na kratkom valu kad se sluša telegrafija i tu dok signal nije u svojim granicama nema mu traga pa tako i sada s AIS na UKV. U ovom slučaju prednost mu je postala mana.

Evo današnjeg bogatstva.

[Vrh] Go down
cima

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sub pro 28, 2013 1:31 pm

Izgleda sa je stanica na Silbi, a i ona na Cresu ugašena pa se zadarsko područje uopće ne vidi na marinetraffic.

Za one koje zanima na vesselfinder stranici(http://www.vesselfinder.com)  je odlična pokrivenost zadarskog područja, a i čitavog Jadrana
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sub pro 28, 2013 8:30 pm

cima je napisao/la:
Za one koje zanima na vesselfinder stranici(http://www.vesselfinder.com)  je odlična pokrivenost zadarskog područja, a i čitavog Jadrana
I ja sam opazio da ima skoro savršenu pokrivenost i sva je prilika da koriste podatke iz nacionalne mreže jer se jedino njihovi predajnici ne vide i baš mi je drago da ima ovako bolja konkurencija MTu.
[Vrh] Go down
cima

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sub pro 28, 2013 8:54 pm

PortoTolero je napisao/la:
cima je napisao/la:
I ja sam opazio da ima skoro savršenu pokrivenost i sva je prilika da koriste podatke iz nacionalne mreže jer se jedino njihovi predajnici ne vide i baš mi je drago da ima ovako bolja konkurencija MTu.

Ja sam se baš pitao od kuda kupe podatke. I vremena su prilično ažurna, na marinetraffic znaju kasniti jako dugo, ovaj izbacuje u par minuta.
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   ned pro 29, 2013 4:01 pm

[quote="cima"][quote="PortoTolero"]
cima je napisao/la:
Ja sam se baš pitao od kuda kupe podatke. I vremena su prilično ažurna, na marinetraffic znaju kasniti jako dugo, ovaj izbacuje u par minuta.
Pošto imam svoj AIS nisam baš previše proučavao ali poslije današnjeg istraživanja ništa mi nije jasno.
U Dubrovniku nema ništa, a mora biti. Brod Postira izgubi na početku Elafita, u luci Ploče od četiri broda vidi samo jedan i da ih ne vidim okom mislio bi da me moj AIS laže  Laughing 
Povlačim sve što sam prije napisao, a ovih dana ću se malo pozornije pozabaviti i razmotriti što bi moglo biti ako se u međuvremenu ne javi netko s više saznanja.
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   uto sij 14, 2014 12:02 pm

Jučer gledam na svom AIS u luci dva broda, a okom ih vidim četiri  Shocked
Već sam počeo poprijeko mjerkati ovaj svoj SDR ali su Marine Traffic i Vessel Finder to potvrdili. Samo dva broda. Ova druga dva su valjda isključili tehniku jer sam ih uredno vidio kad su dolazili i bili vezani  Rolling Eyes 

Što se tiče MT i VF trebalo bi ih oba odjednom pratiti za neki nazovi dobar rezultat. Kod VF područje Dubrovnika i dalje prema CG je nula ali zato po srednjem Jadranu vidi bolje nego MT, a ima i uvala po otocima gdje je bolji. Ne smijemo se buniti. Koliko para toliko muzike bilo je oduvijek i svugdje pa tako i ovdje.
[Vrh] Go down
DavorVis

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   pet sij 24, 2014 6:38 pm

Zašto je na AIS-u PETAR HEKTOROVIĆ posivio (nije više plavi)?
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   pet sij 24, 2014 7:03 pm

davorvis je napisao/la:
Zašto je na AIS-u PETAR HEKTOROVIĆ posivio (nije više plavi)?
Vjerovatno jer se netko pr*eraje. Ako klikneš na njega vidjet ćeš u podacima o brodu da je "Unspecified" pa je onda i boja predviđena za brodove nepoznate namjene. Iako smatram da je tome gore navedeni razlog tj. da je netko nešto prpao, radio, mijenjao... pa nije stavio namjenu broda ili, što je teško povjerovati da ga AIS prijemnik nije u stanju detektirati iako šalje i tu informaciju. Ne vjerujem u to ali navodim kao jednu od teoretskih mogućnosti koja je teško mogućaq ali postoji.
[Vrh] Go down
5AR

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   pet sij 24, 2014 11:08 pm

Kako izgleda taj AIS predajnik na brodu (ili je primopredajnik?) i da li kapetan ili netko drugi već ima kakvu zakonsku obvezu upisat (pomoću čega se upisuje?) relaciju?
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sub sij 25, 2014 9:39 am

5AR je napisao/la:
Kako izgleda taj AIS predajnik na brodu (ili je primopredajnik?) i da li kapetan ili netko drugi već ima kakvu zakonsku obvezu upisat (pomoću čega se upisuje?) relaciju?
Kutija s više ili manje priključaka. Primopredajnik/transponder iako postoje i sami prijemnici koji su prvenstveno namijenjeni za one koji nemaju obavezu ali žele vidjeti promet. U zavisnosti od izvedbe podaci koje posada može unositi su putem, terminala, kompjutera ili direktno na uređaju. Ima ih mnogo modela i variraju od najosnovnijih priključaka pa do konzola koje imaju display i izbornike.
Koliko sam vidio obaveza unošenja relacije ne postoji ili se klimavo poštuje ali u pravilu što ozbiljniji brod to ažurniji podaci pa sam viđao da brod ima novu odredišnu luku iako je tek u teglju iz luke u kojoj je bio. Uobičajeno je vidjeti "under way", "to destination", "fishing"... pa do egzotičnih kao "u susret avanturi" i slično. Uz to što drugim brodovima daju kompletnije podatke vjerovatno je i zbog obalnih centara za nadzor koji znaju pozvati brod i zatražiti kompletne podatke iako ih emitira.
Koliko sam u praksi vidio obaveza je MMSI, IMO, pozivni znak, kurs, brzina dok je zemlja pripadnosti podatak koji vrlo rijetko ne bude pa bi trebalo pretražiti zakone za baš točno.
[Vrh] Go down
5AR

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sub sij 25, 2014 7:13 pm

Hvala na opširnom odgovoru uz još jedno podpitanje, ko ih sve mora imati? Po kojem kriteriju, po veličini plovila ili po namjeni?
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   ned sij 26, 2014 9:24 am

5AR je napisao/la:
Hvala na opširnom odgovoru uz još jedno podpitanje, ko ih sve mora imati? Po kojem kriteriju, po veličini plovila ili po namjeni?
Moraju ga imati brodovi preko 500t. Može ga imati svatko makar ga stavio na sandolinu.
Da sve ne bude tako jednostavno moraju ga imati i ribarski brodovi ne toliko zbog sigurnosti već da se mogu vidjeti jesu li slučajno "zalutali" tamo gdje ne smiju loviti. Na jednoj koči su mijenjali akumulatore i već su ih zvali zašto je AIS isključen.
Sam kriterij koja ribarica bi morala (znam neke male koče koje nemaju) , je li ostavljen vremenski rok i slično trebalo bi potražiti u pravilnicima ili nazvati nadležne.
Sve to mi nije specijalnost pa možda tu spadaju i brzi katamarani i neke druge kategorije ili je to na njih stavljeno samo zbog sigurnosti.
Uglavnom se trebaš raspitati za detalje kod neke od institucija.
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sri tra 30, 2014 9:56 pm

Ako itko još ima na ovom podforumu.
Zahvaljujući suradnji Lučke Uprave ploče i Marine Traffic postavljen je prijemnik u luci tako da je šire područje Luke Ploče savršeno pokriveno Što se tiče AIS iako je i prijemnik u Bristu bio odličan makar mu se rijetko događalo da ne vidi neki brod. Domet ide otprilike preko punte Pelješca što zadovoljava potrebe luke, peljara, agenata i svih onih koji trebaju i žele vidjeti gdje se brod nalazi. Po svemu sudeći bit će pokriven i Neum kojeg Brist inače nije vidio, a tamo jedino budu mali kruzeri koji dovedu turiste za Međugorje, Mostar, Počitelj...
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   Today at 8:43 pm

[Vrh] Go down

AIS - kretanje brodova
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 13 / 14.Go to page : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next
 Similar topics
-
» AIS - kretanje brodova
» Minska polja
» "Bankline" uže