Brodovi i pomorstvo

Forum about ships and maritime travel

Početna stranicaPočetna stranica  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

Share | 

AIS - kretanje brodova

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 14  Next
Autor/icaPoruka
AIS-ST
Gost

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   čet lis 01, 2009 12:10 am

Večeras su vrlo dobre propagacije .Već je ponoć , a prijem i do obale Italije.Jedanaest brodova jugozapadno i južno od Visa na plotteru! Odlično za ovo doba!
[Vrh] Go down
sova

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   čet lis 08, 2009 3:40 pm

Rijeka je već duže offline... Je li to neki kvar ili su ga jednostavno ugasili? A Trst i Koper također...
[Vrh] Go down
http://www.pomorstvo.net
Rogač
Gost

PostajNaslov: ais   pet lis 09, 2009 4:56 pm

BOK SVIMA!! posto nisam sa mora, pogledao sam stranicu AIS. Neznam jeli to cudno sli sam dobio signal iz Dubrovnika i Korcule, a znam je ta antena negdje u Splitu i da nema bas jak domet. Ne zamjerajte ako grijesim
Cool
[Vrh] Go down
AIS-ST
Gost

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   pet lis 09, 2009 9:44 pm

To je zato šta je taj signal primljen preko prijemne stanice, vjerovatno u Bariju.Eto baš i večeras su odlične propagacije pa stanica iz Italije ima prijem i do Dugog Otoka.Talijani nemaju otoka koji predstavljaju fizičku prepreku signalu u odnosu na stanicu iz Splita pa je zati i veći domet.Sada se to najbolje vidi kada su Rijeka i Koper trenutno isključeni.Kako će te saznati koja je stanica primila signal sa pojedinog broda? Ako klikom na brod među podacima nađete rubriku AIS SOURCE.Stanice koje su registrirane na Marinetraffic imaju svoj ID broj pa tako Split ima 179, a Bari 31( mislim da još nije registrirana jer nema je na popisu).Međutim ne znači to ako je jedna stanica primila signal s istog broda da to nije primila možda i druga.To je softwerski riješeno da je uvijek prikazan najnoviji podatak,tj. signal i prikazan samo jedanput.I večeras je prijem dobar u Splitu s prijemom do Monte Gargana i zapadno od Visa .Današnji trenutni rekord za Split je talijanski tanker NIKER sa distancom 112 milja u 18.22 sati.Sve to ovisi o trenutačnom stanju u atmosferi, visini antene iznad mora....duga priča.Da se barem nađe još netko zainteresiran za ovo s područja Zadra i Dubrovnika mogli bi pokrit skoro cijeli Jadran.
[Vrh] Go down
PORT SPLIT

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sub lis 10, 2009 3:07 pm

AIS-ST je napisao/la:
To je zato šta je taj signal primljen preko prijemne stanice, vjerovatno u Bariju.Eto baš i večeras su odlične propagacije pa stanica iz Italije ima prijem i do Dugog Otoka.Talijani nemaju otoka koji predstavljaju fizičku prepreku signalu u odnosu na stanicu iz Splita pa je zati i veći domet.Sada se to najbolje vidi kada su Rijeka i Koper trenutno isključeni.Kako će te saznati koja je stanica primila signal sa pojedinog broda? Ako klikom na brod među podacima nađete rubriku AIS SOURCE.Stanice koje su registrirane na Marinetraffic imaju svoj ID broj pa tako Split ima 179, a Bari 31( mislim da još nije registrirana jer nema je na popisu).Međutim ne znači to ako je jedna stanica primila signal s istog broda da to nije primila možda i druga.To je softwerski riješeno da je uvijek prikazan najnoviji podatak,tj. signal i prikazan samo jedanput.I večeras je prijem dobar u Splitu s prijemom do Monte Gargana i zapadno od Visa .Današnji trenutni rekord za Split je talijanski tanker NIKER sa distancom 112 milja u 18.22 sati.Sve to ovisi o trenutačnom stanju u atmosferi, visini antene iznad mora....duga priča.Da se barem nađe još netko zainteresiran za ovo s područja Zadra i Dubrovnika mogli bi pokrit skoro cijeli Jadran.

Mogli bi se nac!!! Ja samm za!!! Ne znam kolika je cijena, ali dalo bi se skupit novca sa prijemnik
[Vrh] Go down
AIS ST
Gost

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   ned lis 11, 2009 11:23 am

Evo jutros na AIS-u i novi supplier BRODOSPAS ALFA zapadno od Zakinthosa na putu u Split.
[Vrh] Go down
LP
Gost

PostajNaslov: AIS Luke Ploce   pon lis 19, 2009 6:43 pm

Nikako da me krene ovaj forum pale
[Vrh] Go down
LP
Gost

PostajNaslov: Jos jednom AIS   pon lis 19, 2009 6:46 pm

Izgleda da forum ne trpi linkove pa ako prođe nadodajte http i www

port-authority-ploce.hr/html/liveaismap.asp
[Vrh] Go down
Slavija I

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sri lis 28, 2009 4:44 pm

Sta je vec s Rijeckim AIS-om? Offline vec skoro mijesec dana
[Vrh] Go down
korkira1

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sri lis 28, 2009 7:58 pm

Istra dobiLa natrag AIS !!
[Vrh] Go down
LP
Gost

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   pet lis 30, 2009 8:46 pm

Ako i jeste kratko je trajalo. Barem ako misliš na ono što se vidi na marinetraffic jer se vide samo Slovenci radioamatri iz Kopra dok je Trst i sve na sjeveru OFF.

Ispadne da na našoj strani Jadrana samo Slovenci i AIS Split rade.
I kao što napisah časnu iznimku Luke Ploče gdje na njihovim stranicama možeš vidjeti stanje koje njihov prijemnik pokriva, a to ponekad ide i do 60 milja.
[Vrh] Go down
AIS-ST

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sub lis 31, 2009 3:25 pm

Slovenci su do prije nekoliko dana imali nekih tehničkih problema sa linkom na lokaciji ali uvijek imaju pokriven i Trst,Monfalcone, Porto Nogaro itd.Šta se događa sa Rijekom nije mi poznato. Trebalo bi kontaktirat MIC. Sad
[Vrh] Go down
LP
Gost

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sub lis 31, 2009 7:09 pm

I Rijeka i Trst su već duže neaktivni. Tako da sa naše strane ostaješ jedina svijetla točka Very Happy
Gledam ovaj u Pločama vidi prilično daleko jer ponekad vidi Nona Ana koja vozi po Elafitima. Istina da se to ne vidi na karti jer valjda oni koji rade naprave zoom koliko im treba ali jednom mi se posrećilo pa su stavili sve do Du, a imaju i stranicu gdje je tablica i tu je spisak poduži jer tu pokaže sve što vidi prijemnik, a to zna biti i 60 milja prema Visu jer im je prijemna antena na brdu tako da preko mora daleko ide. Još kad dođe ljeto i poboljšaju se propagacije affraid Ono što me uvijek čudi je da stalno vidi Sveti Krševan u Dominču na Korčuli iako je pred njim cijela masa Pelješca, a s druge strane nema ništa visoko da bi dobio refleksiju.
[Vrh] Go down
AIS-SPLIT

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sub lis 31, 2009 8:17 pm

Nije mi jasno kako ti možeš vidit tu listu. Ja je pokušavam otvoriti već godinama ali uvijek pokazuje neku grešku kad pritisnem na LIVE AIS TABLICA.
A ona njihova karta je nikakva jer brodove koji su u luci uopće ne možeš pročitati jer je karta puna geografskih pojmova,brojeva itd. Srećom samo oni u plovidbi ili na sidru su čitljivi.Vjerojatno oni to prikazuju dio iz nacionalnog sistema tako da si ti vidio i područje( zoom) oko Korčule i prema Dubrovniku. Ako je antena na Pelješcu onda je to odlično ali nisam nikad vidio na Lloydovu AIS sistemu prijem iz Ploča i okolice kao ni Zadar.To mi je malo čudno kako to radi , za koga i prema kome?!
[Vrh] Go down
LP
Gost

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sub lis 31, 2009 11:08 pm

Nije mi jasno kako ti možeš vidit tu listu. Ja je pokušavam otvoriti već godinama ali uvijek pokazuje neku grešku kad pritisnem na LIVE AIS TABLICA.

Kad sam veća faca od tebe Very Happy
Evo da ti prijatelj pomogne. Kad odeš na njihove stranice klikni na engleski jezik i onda izaberi Live AIS Table. Možeš i copy/paste slijedećeg http://www.port-authority-ploce.hr/liveaistable.asp
Iz ko_zna_koga razloga na hrvatskom ne pokazuje ništa.

Inače je ono "mrtva karta" koju uploadaju na net po nekom čudnom sistemu jer je nekad svako par minuta, a ponekad je ne osvježe satima ali je to opet daleko bolje nego ništa. Obično karta pokazuje do vrha Pelješca ali bude i manje ali i više pa se najčešće maksimum vidi do širine Lastova ali jednom sam potrefio da se vidi sve do Cavtata i čak imam i screenshot tog rekorda. Mislim da je to do operatora koj rade u lučkoj upravi i da mogu povećati ili smanjiti koliko ih volja pa zato i nečitljivost brodova u LP jer im oni nisu interesantni pošto nisu u plovidbi. Jednom sam naletio na kartu koja je bila samo dio Neretvanskog kanala, brod u plovidbi ima iscrtkani plavi krug i negdje na kopnu drugi krug i prikazana daljina u miljama confused
Koliko mogu zaključiti prijemnik im je na brdu Višnjica ispred luke odakle ide linkom do ureda jer nema teorije da iz same njihove pozicije vide i cijeli Neretvanski kanal, a kamoli dalje. Uostalom kad odeš na Live AIS Table vidjet ćeš da sve šo vidi daleko u pravilu ide u pravcu otoka Visa jer je prema tamo potpuno otvoreno. Ponekad vidi AIS na Visu i još jedan za koji se ne sjećam koji ali mislim na Lastovu i te ćeš u tablici vidjeti kao sedmorocifreni broj. Obično vide samo svoj broj i pokazuje da je udaljen 0,2 milje što potvrđuje moju teoriju o smještaju prijemnika.

Ako imaš još pitanja samo pucaj.
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sri stu 04, 2009 6:23 pm

AIS-SPLIT je napisao/la:

A ona njihova karta je nikakva jer brodove koji su u luci uopće ne možeš pročitati jer je karta puna geografskih pojmova,brojeva itd. Srećom samo oni u plovidbi ili na sidru su čitljivi.Vjerojatno oni to prikazuju dio iz nacionalnog sistema tako da si ti vidio i područje( zoom) oko Korčule i prema Dubrovniku. Ako je antena na Pelješcu onda je to odlično ali nisam nikad vidio na Lloydovu AIS sistemu prijem iz Ploča i okolice kao ni Zadar.To mi je malo čudno kako to radi , za koga i prema kome?!

Ja ih pohvalio, a oni štrajkaju. Svaka dva dana naprave refresh i to je sve. Već sam se ponadao da tablica ide automatski ali i tamo je stanje kao na karti. Evo gledam jučerašnju i vidi se brod ispod Lirice što mi je totalno sumnjivo. Nema druge nego put pod noge i otić kod njih da točno saznam ko i što.
[Vrh] Go down
AIS-SPLIT

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sri stu 04, 2009 8:22 pm

Reci ti njima da oni tebi daju prijemnik pa ga ti instaliraj doma i bit će pravi " AIS LIVE", a ne tamo neki update 2-3 puta na dan i još da svak mora kupit povećalo da bi vidija koji su brodovi u portu.Ti im možeš slat "feed" na njihov server i gdje hoćeš, barem će bit "live". Rolling Eyes Question
[Vrh] Go down
631

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sri stu 04, 2009 9:41 pm

Otkrio sam (sasvim slučajno) interesantnu funkciju na web stranici /www.marinetraffic.com (AISu)

Dakle, pointerom na brod, lijevi klik miša zadržati i stisnuti desni, nakon toga lijevim 'isklikati' željenu rutu. Uz marker se pojavljuje žuti kvadratić u kojem piše procjena dolaska s obzirom na trenutnu brzinu
(ETA -estimated time of arrival) te preostalo vrijeme putovanja.
Važan detalj:
Treba voditi računa o tome da se dobivena procjena o ETA odnosi na trenutak u kojem je zapisan log na serveru, odnosno od dobivenog ETA treba oduzeti vrijeme kroz koje nisu refreshani podaci o promatranom brodu.
Također, vrijeme je po UTCu, dakle u zimskom računanju vremena +1h.
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sri stu 04, 2009 11:32 pm

AIS-SPLIT je napisao/la:
Reci ti njima da oni tebi daju prijemnik pa ga ti instaliraj doma i bit će pravi " AIS LIVE", a ne tamo neki update 2-3 puta na dan i još da svak mora kupit povećalo da bi vidija koji su brodovi u portu.Ti im možeš slat "feed" na njihov server i gdje hoćeš, barem će bit "live". Rolling Eyes Question

Nećeš ti žabu natjerat da skoči u vodu Laughing
Nego znaš kakve su ti državne institucije pa nema teorije da nešto radiš van njihovih pravila. Oni sigurno imaju sve live, a ovo što šalju na net su samo mrvice nama sirotinji.
Pokušao sam pratiti AIS ali moj prijemnik nije specijaliziran tako da dobijem sinusni oblik signala koji dosta odgovara onom kako bi trebao ali zbog šuma i izobličenja u stupnjevima onaj glavni dio sinusa nije horizontalan i onda ništa od prijema. Trebalo bi dovesti signal sa diskriminatora ali je moj prijemnik nov pa na netu nema nigdje gdje se nalazi. Za neke starijemodele ima ali za moj ne. Ovako na netu pogledam kud se kreće putnički promet u Splitskom okružju, malo kakve su propagacije i dokle vide slovenci, a onda odem do gregosa vidit koliko brzo idu njihovi trajekti jer sam rođen na otoku gdje nema automobila tako da su mi prvo bili gliseri, pente, konjske snage.. dok sam automobile otkrio tek kasnije. Ako naleti kakva zgodna jahtica pokupim sliku ali su oni škrti u tome. Posebno u turskom Bodrumu uvijek ima jahti samo što kriju slike ko zmija noge, a kad ja dobru jahtu vidim. Upravo me uvati ljubomora i nema tog prijevoznog sredsva koje bi mi moglo ljepše izgledat.

Inače sam uvjeren da oni imaju takav zoom da lako razluče cijelu luku popotrebi, ali kao što već napisah njima nisu interesantni brodovi koji su usidreni u luci već oni koji plove ili su na sidrištu ali tome detaljnije kad odm dole i vidim.
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   sri stu 04, 2009 11:43 pm

631 je napisao/la:
Otkrio sam (sasvim slučajno) interesantnu funkciju na web stranici /www.marinetraffic.com (AISu)

Važan detalj:
Treba voditi računa o tome da se dobivena procjena o ETA odnosi na trenutak u kojem je zapisan log na serveru, odnosno od dobivenog ETA treba oduzeti vrijeme kroz koje nisu refreshani podaci o promatranom brodu.
Također, vrijeme je po UTCu, dakle u zimskom računanju vremena +1h.

Bravo!
Dobra stvar za onog kome treba i ako je AIS ažuran iako većina prometa ide ne baš ravno ali je dobro za znati. To o UTC se podrazumijeva je rbrodovi plove po cijelome svijetu i sigurno su najveći "potrošači" vremena po UTC-u. Kada se emitiraju radio oglasi onda prvo kaže UTC, a tek poslije koliko je to po local time.
[Vrh] Go down
AIS-SPLIT

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   čet stu 05, 2009 1:29 am

Znaći nešto pokušavaš napravit.Valjda si gleda na diskriminator.nl .Za ove stvare najbolje su info na Yahoo groups
http://groups.yahoo.com/group/shipplotter/ i na http://groups.yahoo.com/group/aismon/ pa biraj šta ćeš.Tamo se uvijek možeš raspitat jer ima ih koji rade i preko diskriminatora i sound karte .Odlične grupe po pitanju tehnike AIS-a.Ajde spoji tamo nešto pa da nam i Ploče konačno proradu .
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   čet stu 05, 2009 7:38 am

AIS-SPLIT je napisao/la:
Znaći nešto pokušavaš napravit.Valjda si gleda na diskriminator.nl .Za ove stvare najbolje su info na Yahoo groups
http://groups.yahoo.com/group/shipplotter/ i na http://groups.yahoo.com/group/aismon/ pa biraj šta ćeš.Tamo se uvijek možeš raspitat jer ima ih koji rade i preko diskriminatora i sound karte .Odlične grupe po pitanju tehnike AIS-a.Ajde spoji tamo nešto pa da nam i Ploče konačno proradu .

Daj smanji malo ta slova. Nema potrebe za fontom 18.

Tamo od vremena IFF koji su koristili vojni brodovi pratim taj oblik komunikacije ali tek nedavno mi je došao uređaj pa sam malo dublje zaronio u AIS, pronašao marinetraffic, ovaj forum... Pa sam instalirao Shipploter ali nije išlo. Onad sam vidio discriminator.nl i zaključio da se radi o tome jer nema drugog razloga. Samo što bi bila slaba korist jer bi pokrivao milju dvije jer mi smeta brdo i jedino da ponovo stavim nešto usmjereno na zgradu, a onda se bune susjedi jer im krov prokišnjava...

Sedam je ura i AIS Split radi što znači da gazda kasno liježe i rano se budi Very Happy
[Vrh] Go down
AIS-SPLIT

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   čet stu 05, 2009 8:00 am

Stavi neki komad žice pa da vata makar samo porat.Tako sa i ja dok nisam kupio vertikalku, a sada razmišljam o nekoj yagi Kako bi to tek radilo sa Rote, mogu samo zamislit Sad
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   čet stu 05, 2009 10:48 am

AIS-SPLIT je napisao/la:
Stavi neki komad žice pa da vata makar samo porat.Tako sa i ja dok nisam kupio vertikalku, a sada razmišljam o nekoj yagi Kako bi to tek radilo sa Rote, mogu samo zamislit Sad

Razumim ja tebe ali nije u tome problem. Prijemnik je Icom RX7 i za njega na netu ne mogu naći gdje je izvod diskriminatora, ako i nađem treba otić do ekipe da to zaleme jer se meni previše tresu ruke, a sve je SMD tehnika. Onda treba izbušit kučište jer nije predviđeno da bi igdje mogao staviti konektor, izvuć žicu pa priključit na komjuter, kupit shipploter (ajde, ova sa kupovinom se da u dvoje ili troje) i kojekakakve druge stvari. Antena je najmanji problem jer ih već 30 godina pravim i proizvodim za kojekakve namjene i frekvencije i sad je profi vertikalka. prije sam imao dvostruku yagi (quagi) antenu pa znam što i dokle može, a to je par milja jer je baš ispred mene brdo i onda Pelješac. Sa Rote bi išlo odlično jer sam tamo proveo određeno vrijeme i slušao dosta pomorski VHF jer mi je bilo dosadno, a kočari kad sjednu za mirofon svašta interesantnoga pričaju.

To bi bilo slično ko i slovenci samo što bi Rota pokrivala i doli i gori i cijelu ovu stranu italije pogotovo kad su propagacije onda bi i Otrant bio naš.
[Vrh] Go down
PortoTolero

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   ned stu 08, 2009 11:16 am

Nema ni Slovenaca. Kreplao ili su otišli na vikend.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: AIS - kretanje brodova   Today at 1:07 am

[Vrh] Go down

AIS - kretanje brodova
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 4 / 14.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 14  Next
 Similar topics
-
» AIS - kretanje brodova
» Minska polja
» "Bankline" uže