Brodovi i pomorstvo

Forum about ships and maritime travel

Početna stranicaPočetna stranica  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

Share | 

Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
sova

PostajNaslov: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   čet svi 13, 2010 11:36 am

U vezi prijedloga koji je iznesen u temi "m/t ISTRA", ja ovdje dajem prijedlog koji bi u principu predstavljao proširenje te ideje. Naime, ovaj forum iz dana u dan raste, broj korisnika i postova se povećava i na forum pristižu kako ljubitelji brodova tako i stručnjaci na ovom polju, što je naravno od koristi svima, a u isto vrijeme podiže rejting foruma. S druge strane, manje od 50% prijavljenih korisnika je aktivno, a broj postova se bliži jubilarnih 15 000, no to je još uvijek mala brojka, gotovo kao uzorak s nekog velikog foruma jer ta brojka otprilike predstavlja ukupan zbroj postova tri do četiri aktivna korisnika nekog velikog foruma. Ali bez obzira na tu činjenicu, ovaj forum je jedini ovakvog tipa odnosno jedini koji okuplja ljude s ovim interesima, a smatram da taj interes ne uključuje samo brodove i pomorstvo već i ljubav prema moru i svemu ostalome što se veže uz naše otoke, obalu i slično. Stoga, perspektiva i dugoročnost je izgledna u svakom slučaju te stoga predlažem da se ugledamo na ostale struke i zanimanja (meteorologija, zrakoplovstvo, astronomija, automobili, autobusi......) i osnujemo Hrvatski pomorski forum koji bi bio vezan uz nekakav Pomorski portal. Na taj način stekli bi uvjete za niz mogućnosti, od kreiranja vlastitih galerija brodova, odavanje počasti bivšim brodovima u floti, pomorstvo u svijetu općenito itd itd itd.

Kao što rekoh, 15 000 postova je malena brojka u odnosu na ono što bi forum trebao predstavljati, ali je dovoljna da se krene u realizaciju nečeg takvog. Problem kod ovog foruma je što je FREE, i nitko nije njegov vlasnik, već ovisimo o onima koji pružaju ovu uslugu, što nikako nije dobro ukoliko se želi biti ozbiljan forum koji okuplja ozbiljne ljude, a ozbiljnih ljudi imamo. Nadalje, koliko sam se uspio informirat, u svakom trenu davatelji usluge mogu ugasiti svoj server a time i sve forume koji se nalaze na serveru, forum ne dopušta migraciju sadržaja, administratorske ovlasti su reducirane... sve to skupa nije preporučljivo za nešto veće. Opet, još uvijek nismo otišli toliko daleko da prijelaz ne bi bio moguć.

Dakle, stvar je jednostavna. Zakupi se prostor na serveru, instalira se neki od foruma kao npr. phpBB 3 (kojeg koriste većina udruga i portala) ili pak ovisno o dogovoru vBulletin (koji nešto košta, ali je ipak najbolji) i otvori se Pomorski portal na kojem se mogu objavljivati fotografije, vijesti, novosti i slično. Forum, u ovom slučaju kao Hrvatski pomorski forum, bi predstavljao neki centralni dio okupljanja zaljubljenika i stručnjaka iz pomorstva. Na taj način prema javnosti djeluje se ozbiljnije, a na kraju krajeva to otvara razne druge mogućnosti o kojima ćemo razgovarati ukoliko bude zainteresiranih za ovaj prijedlog. Jedini problem, ali uistinu sitan i neznatan problem, predstavlja prebacivanje svih nas na novi, jači i pouzdaniji forum, s mnogo više mogućnosti. Naime, svi bi zadržali iste nickove i to je najbitnije, ali sve treba počet isponova. To zpravo uopće i nije problem, jer ja osobno garantiram da uz malo volje sviju nas je to izvedivo, a da sve štima osobno bih se pobrinuo uz pomoć moderatora.

Da ne bi bilo sve samo na riječima, ja već imam zakupljen prostor na jednom serveru koj bih vrlo rado dao da se iskoristi u ove svrhe.

Onda zanima me jeste li zainteresirani za takvo što?

Zadnja promjena: sova; čet svi 13, 2010 1:13 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
http://www.pomorstvo.net
montokuc

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   čet svi 13, 2010 11:51 am

Svidja mi se ideja i podrzavam je!
[Vrh] Go down
PORT SPLIT

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   čet svi 13, 2010 2:19 pm

Sova, neces vjerovati, ali ja vec zadnjih nekoliko dana razmisljam o ideji koju si iznio u svom postu. Ne samo da razmisljam o poboljšanju ovog foruma, već i o nekoj pomorskoj web stranici koja će pratiti sva događanja u HR pomorstvu i šire. I naravno na toj web starnici bih postavio reklamu za ovaj forum. Imam podršku nekolicine ljudi iz hrvatskih pomorskih kompanija, jer prave web stranice baš i nemamo. Sve radove bih radio sam, već imam i programe za pokretanje web stranice.
Ovaj forum je odličan, kao što si i sam napisao, pun je ljudi koji vole more, brodove i pomorstvo. Prebacivanje ovog foruma u nekakvi drugi oblik ne bih bio neki veliki problem sta se tiće tehničkog pogleda. ja kao moderator mogu podrzati prijedlog, ali mislim da se takoder treba pitati admina za njegovo misljenje i ostale moderatore.
Treba raditi na tome da forum bude još popularniji, još posjećeniji i da ima puno više aktivnijih članova.

Ja kao moderator ti mogu pomoć, jer znam sve šta se treba napravit za takav nekakav projekt.
[Vrh] Go down
sova

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   čet svi 13, 2010 4:03 pm

Odlično PORT i hvala montokuc na podršci. Računam na vas dvojicu!
[Vrh] Go down
FRED

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   čet svi 13, 2010 7:37 pm

Podržavam tu ideju uz uvjet, da sad ne dobijemo još 1 forum pa da nam se ne dogodi da nemamo ništa. Pola na ovom forumu pola na nekom drugom pa šta samo onda dobili. Nebi voli da se sad podjelimo rascjepkamo se i sl.
Više podržavam ideju PORT SPLIT a da se napravi web stranica na kojoj bi bio i link na ovaj forum.
To mi se trenutno čini sigurnije jednostavnije i praktičnije.

A to o aktivnim članovima, mislim da je to univerzalni problem svih foruma i teško je to promjenit. Osobno se ne učlenjujem u forume ako ne mislim bar djelomično pretit isudjelovat u raspravi. Tu možda dio krivice leži i moderatorima, jer su određene teme zaključene za goste.
[Vrh] Go down
sova

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   čet svi 13, 2010 8:18 pm

Fred, jest jednostavnije i sigurnije možda, ali ne dugoročno. Mislim da nije dobra ideja graditi nešto što bi bilo prepoznatljivo i unikatno na besplatnom serveru, koji nema unikatnu web adresu tipa www.nesto-nesto.com/forum i slično. Baš sam zato i spomenuo aktivnost korisnika i broj postova, dok su još manjem broju jednostavnije je sad to napraviti nego kasnije. Prije nego bi se novi forum pustio u rad pobrinuli bi se da svi zadrže iste nickove i to je to. Koncepcija može biti samo bolja, kontrole bolje, forum sigurniji jer smo mi njegovi vlasnici što sad trenutno nije tako, mogućnost nadogradnje koju ovdje nemamo i sve to skupa pod zajedničkom kapom. Korisnik sam mnogih foruma i znam kakav je put kod ostalih bio, tako da ni ovdje nema neke razliike. Uglavnom, samo za usporedbu, kao da iz fiće pređemo u mercedesa.

Besplatni forumi, na serveru nad kojim nemaš kontrolu, nemaju neku budućnost kao nacionalno okupljalište ljudi s istim interesima.
[Vrh] Go down
PORT SPLIT

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   čet svi 13, 2010 9:05 pm

FRED je napisao/la:
Podržavam tu ideju uz uvjet, da sad ne dobijemo još 1 forum pa da nam se ne dogodi da nemamo ništa. Pola na ovom forumu pola na nekom drugom pa šta samo onda dobili. Nebi voli da se sad podjelimo rascjepkamo se i sl.
Više podržavam ideju PORT SPLIT a da se napravi web stranica na kojoj bi bio i link na ovaj forum.
To mi se trenutno čini sigurnije jednostavnije i praktičnije.

A to o aktivnim članovima, mislim da je to univerzalni problem svih foruma i teško je to promjenit. Osobno se ne učlenjujem u forume ako ne mislim bar djelomično pretit isudjelovat u raspravi. Tu možda dio krivice leži i moderatorima, jer su određene teme zaključene za goste.

FRED u pravu si u vezi drugog foruma. Ako ćemo napravit novi onda svi se trebaju prebacit na taj drugi, a ovome da bude sudbina kao i ISTRI.
[Vrh] Go down
sova

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   čet svi 13, 2010 9:06 pm

O tome i pričam PORT, ali uz to imati i portal koji će se baviti pomorstvom, sve pod zajedničkom domenom.
[Vrh] Go down
Gledalac

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   čet svi 13, 2010 9:10 pm

Podržavan ideju, drago bi mi bilo da dođe do realizacije baš kako je sova zamislija. Mislin da se forumu traži upgrade, ali ne diljenje s nekin drugin adresama....
Ono šta je najbitnije je da se poštuje trenutno vlasništvo ovoga foruma (makar ono formalno ne postojalo neko je ovo zamislija i kreira) te da taj vlasnik donese odluku....
Bitno je zadržat autonomnost (od kompanija) i razinu razgovora koji se ode nalaze i šta je u isto vrime potpis ovoga vlasnika...

Ja ne mogu reć da ću više sudjelovat nego dosad, al ću svakako čitat (gledat Wink )...

Svu sriću kako god odlučite....

Ako triba skupit i koju kintu za autonomnost buduće lokacije, virujen da nas ima dosta voljnih...
[Vrh] Go down
sova

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   čet svi 13, 2010 9:13 pm

Gledalac, hvala na podršci. Drago mi je da razumiješ što želim prenijeti ostalima. Što se tiče lokacije, to je najmanji problem.
[Vrh] Go down
PORT SPLIT

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   čet svi 13, 2010 9:16 pm

sova je napisao/la:
O tome i pričam PORT, ali uz to imati i portal koji će se baviti pomorstvom, sve pod zajedničkom domenom.

ja sam upravo u projektu web stranice, jer mislim da nema u hrvatskoj niti jedna kvalitetna stranica koja povezuje sve u vezi hrvatskog pomorstva(jadrolinija, ostali brodari, brodogradnja, pomorske fotografije, pomorski sindikat,....)
Naravno razmšljam u koju domenu to postavit. Nesto tipa .hr , ili .com ili ostalo,...
[Vrh] Go down
sova

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   čet svi 13, 2010 9:22 pm

Baš zato što nema, prilika je da realiziramo nešto takvo.

Domenu .hr ne možeš imati ukoliko nisi pravna osoba jeri za to je potrebna posebna dokumentacija. COM i NET su najuobičajenije, ORG je nešto skuplja, ali to je sad najmanje bitno. Stranica obavezno mora funkcinonirati na bazi nekakvog CMS sustava, a forum je dovoljan phpBB3, koji naravno omogućuje update, migraciju i POTPUNU kontrolu sadržaja.
[Vrh] Go down
Primus

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   čet svi 13, 2010 11:34 pm

Sova strašno zanimliva stvar ta pomorski portal. Ako se to realizira mislim da ne bi bio proglem okupljanja članova ima nas...
[Vrh] Go down
sova

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   pet svi 14, 2010 10:03 am

Primus je napisao/la:
Sova strašno zanimliva stvar ta pomorski portal. Ako se to realizira mislim da ne bi bio proglem okupljanja članova ima nas...
Ma i ja se nadam da će biti članova, ali eto, nije ni na odmet malo prodiskutirati o tome.
[Vrh] Go down
Gledalac

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   sub svi 15, 2010 2:22 pm

Meštri, jel se mrda šta? Suspect
[Vrh] Go down
sova

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   pon svi 17, 2010 9:44 am

Gledalac je napisao/la:
Meštri, jel se mrda šta? Suspect
Mrda se mrda Smile .. još uvijek smo u fazi dogovaranja, ali od toga se mora krenuti.
[Vrh] Go down
sova

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   pon svi 24, 2010 11:45 pm

Dakle, situacija je sljedeća. Za sve koje bi eventualno interesirala ova obavijest, krenulo se s realizacijom i do kraja mjeseca lipnja ili najkasnije početkom srpnja ovo bi trebalo zaživit. Very Happy

Kako se bude dalje razvijao projekt, tako ću vas obavještavat.
[Vrh] Go down
brodarski

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   sri ruj 22, 2010 9:27 pm

je li zaživio taj portal? Svi su nas veće pretekli.
[Vrh] Go down
PORT SPLIT

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   čet ruj 23, 2010 1:53 pm

brodarski je napisao/la:
je li zaživio taj portal? Svi su nas veće pretekli.

Završni detalji se obrađuju. Sova je odradia dobar posao.
[Vrh] Go down
sova

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   sri lis 06, 2010 11:05 am

Upravo tako kako je kolega PORT SPLIT rekao, završni detalji se obrađuju, ušminkavanje i dodavanje sadržaja.

Kao što sam već prije bio pisao, s realizacijom se počelo početkom srpnja i stranice su prije par dana završene, a za javnost bit će otvorene 10.10.10. u 10 sati navečer Very Happy

Čim budu dostupne, prijedlozi i kritike su dobrodošli, kao i zainteresirani suradnici. Obavijesti u vezi toga, kao i načinu rada stranice, bit će detaljno napisano ovdje

Cool
[Vrh] Go down
brodarski

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   ned lis 10, 2010 10:13 pm

Deset sati je prošlo. Novosti nema.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal   Today at 6:44 am

[Vrh] Go down

Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal
» Novi hrvatski nož
» TEST: FOX Kukri TREKKER designed by Extremesurvive
» PO KORZICI MOTOROM - NAVIGATOR
» Pripremači za sudnji dan (Doomsday preppers)