Brodovi i pomorstvo

Forum about ships and maritime travel

Početna stranicaPočetna stranica  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

Share | 

Rezalište u Aliagi

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Achille Lauro

PostajNaslov: Rezalište u Aliagi   pon svi 31, 2010 9:20 pm

glazbenik1 je napisao/la:
(dobija sam najnovije slike Istre, odnosno onog što je od nje ostalo, pošto je već pola izrezana, no nemam dozvolu objaviti ). :

Da li je gore od ovoga??

----------------------------------------------------------------------------

BTW, nije vrag da je CAT vec otisao na vjesna lovista. Pa Juraj jos nema niti 3 godine....
[Vrh] Go down
Achille Lauro

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   pon svi 31, 2010 9:51 pm

TORCIDA je napisao/la:

Pa koje je ovo ime Istri?
Nije to Istra, nego Sochi express, ex. Stena Scandinavica izgradjena u Kraljevici '70-ih....

Nego me samo zanima da li je gore od ovoga kad vec ne moze objaviti slike...

A to sta je malo offtopic, mislim da nebi smjelo imati veze....

Pa ne raspravljamo sada o koncima i vunama za predenje... Very Happy
[Vrh] Go down
TORCIDA

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   pon svi 31, 2010 9:54 pm

Achille Lauro je napisao/la:
TORCIDA je napisao/la:

Pa koje je ovo ime Istri?
Nije to Istra, nego Sochi express, ex. Stena Scandinavica izgradjena u Kraljevici '70-ih....

Nego me samo zanima da li je gore od ovoga kad vec ne moze objaviti slike...

A to sta je malo offtopic, mislim da nebi smjelo imati veze....

Pa ne raspravljamo sada o koncima i vunama za predenje... Very Happy
ok... Wink.....koji je jos brod u zadnje vrime od jadrolinije isa u rezalište?
[Vrh] Go down
croships

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   pon svi 31, 2010 10:21 pm

Od 2000. u rezalište su išli/izrezani sui:
Ime/tip/mjesto rezanja
2002.
Trogir /putnički brod/ Pula
2004.
Perast /putnički brod/ Ploče
Kalmar /trajekt/ Reggio di Calabria
2005.
Jedinstvo /putnički brod/ Duesadero ,Guayaquil
Kormat (ex. Vanga) /trajekt/ Voz
Zavižan (ex. Slaven) /trajekt/ Pula
2006.
Sisak (ex. Bok) /tanker/ Šibenik
Ilirija /trajekt/ Aliaga
2008.
Kosta Racin /putnički brod/ Napulj
2010.
Dalmacija /putnički brod/ Alang
Slavija I /trajekt/ Aliaga
Istra /trajekt/ Aliaga
[Vrh] Go down
Kristian

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   pon svi 31, 2010 10:55 pm

Pa zasto se slike ne mogu objaviti?
Nebi da je to nesto tako strasno ili pod copyrightom Question
[Vrh] Go down
PORT SPLIT

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   pon svi 31, 2010 11:03 pm

Bolje da onda ne govoriš da imaš slike.
[Vrh] Go down
Gledalac

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   uto lip 01, 2010 11:20 am

Autor ne želi daljnje objavljivanje, možda ima druge planove, nema se tu šta dodat...

Ko ih je vidija, more ih prepričat, ko neki film, horror... affraid
Odatle i motiv za stavit ovakvu prvu sliku, scenarij je vjerojatno sličan...bidni brod, ko je ikad reka išta kontra Istre... Embarassed

Ne znan kakvi su uvjeti rada u Aliangu, al šta san čita o Alangu, Indija, to je užas, tamo se ne uzbuđuju ako smrtno strada do petero ljudi na godinu... Shocked
[Vrh] Go down
FRED

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   uto lip 01, 2010 2:18 pm

Neznam šta tu ima tužno ili grubo, rezalište znači kraj za jedan brod i to je po meni čak i sriča. Možda je grubo za vidit i malo čovika ponesu emocije kad vidi napola izrezan brod, ali je bolje tako nego da potone i izazove havariju ili onečiščenje mora ili nedaj bože ljudske žrtve, još je treča mogučnost da brod stoji nekud napušten. I ja se nadam da če svi brodovi završti u rezalištu od sve ove tri opcije rezalište mi je ipak najdraža i najekološkija.

Mene čudi jedna druga stvar na ovoj slici a to je da mi se čini da ovo uopče ne liči na rezalište nama mi nikakve popratne infrakstrukture ni ničeg okolo. Liči mi na jednu plažu i nekoliko ljudi okolo se autogenom, brusilicima i jedna auto dizalica. Misli sam da to rezalište više liči na navoze na kojima se brodovi grade.
[Vrh] Go down
Luka

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   uto lip 01, 2010 3:24 pm

Mena samo zanima zašto u Hrvatskoj nema rezališta, ili zašto se u remontnim brodogradilištima ne režu stari brodovi? ma uostalo i bolje da nemamo (zašto uništavat ovako lipu obalu nekim starim brodskim olupinama i zagađivat okoliš)... Mad confused Mad Rolling Eyes
[Vrh] Go down
croships

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   uto lip 01, 2010 9:01 pm

Za Freda, takva su rezališta svugdi,brod se nasuka pod punom brzinom, osigura lancen i to je to.
Za Luku, kod nas je previše papirologije za izrizat jedan brod.
[Vrh] Go down
glazbenik1

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   čet lip 24, 2010 1:03 am

Vidim da neki forumaši (PORT SPLIT) nemaju razumijevanja. Imam dosta slika, neke sam poslao na mail forumašima koji su me privatnom porukom zamolili da ih pošaljem. Slike mi je poslao neretvanac i zamolio da ih ne objavim. Evo ja ću ipak samo dio jedne slike objaviti(srizao sam je pola, a kad se stvari malo stišaju stavićemo ih sve na forum. Brod do Istre je Nicea ,1987 godište i neznam zašto se reže tako relativno mlad . A Vama dragi forumaši eto što je ostalo od Istre tj. i ovo je već odavno u "papru".
[Vrh] Go down
glazbenik1

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   čet lip 24, 2010 12:52 pm

FRED je napisao/la:
Neznam šta tu ima tužno ili grubo, rezalište znači kraj za jedan brod i to je po meni čak i sriča. Možda je grubo za vidit i malo čovika ponesu emocije kad vidi napola izrezan brod, ali je bolje tako nego da potone i izazove havariju ili onečiščenje mora ili nedaj bože ljudske žrtve, još je treča mogučnost da brod stoji nekud napušten. I ja se nadam da če svi brodovi završti u rezalištu od sve ove tri opcije rezalište mi je ipak najdraža i najekološkija.

Mene čudi jedna druga stvar na ovoj slici a to je da mi se čini da ovo uopče ne liči na rezalište nama mi nikakve popratne infrakstrukture ni ničeg okolo. Liči mi na jednu plažu i nekoliko ljudi okolo se autogenom, brusilicima i jedna auto dizalica. Misli sam da to rezalište više liči na navoze na kojima se brodovi grade.

Pa nema se šta raditi u rezalištu da trebaju navozi. Brodovi se pomalo rastavljaju i režu. Ovo pomalo meni i nije pomalo ,jer već nakon dva-tri dana Istri je bila izrezana prova.Dio po dio kako izrežu tako brod privuču bliže plaži. Sve je već uigrano, na jednu stranu se odlaže namještaj,oprema nadrugu, pa motori ne treću, konopi itd. Cisterne odvoze zaostali disel, ulje itd. Sve već ima svoje kupce. A djelovi broda idu brodovima i vagonima do željezare. Nije ona naša bivša država ,toliko bila glupa . Brodovi su se rezali u SV. Kaji, čelik se topio 500 m dalje u splitskoj željezari i gotovi limovi su išli u brodosplit. Sve u krugu 500 m. Kao što vidimo na satelitskoj snimci, dio obale u Aliagi je za tu namjenu rezanja, dio za naftne terminale, a već kilometar dalje su apartmani i hoteli. Kod nas je sve birokratizirano i kao imamo stroge zakone , a cijela obala malo po malo, biti će devastirana s tim da ništa konkretno nećemo imati. I zato u Šibeniku stoji brod Serine i nezna se gdje će s njim. Kako gore FRED piše svakako je bolje izrezati brod nego da potone i to u ovom slučaju usred luke i onda ćemo imati pravu katastrofu. Usput svaka država koja ima brodogradilišta ima i rezališta zbog sirovine. Ne treba biti puno pametan pa da čovjek vidi da nema spasa brodogradnji u HR. Jednostavno nemogu opstati ak država nema kako sam već pisa rezališta i željezare. Tad je sve nadohvat što znaći i jeftinije.Istra će koliko to glupo zvučalo opet ploviti sazidana u trupu nekog balka ili tankera, a još bolje kruzera.
[Vrh] Go down
croships

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   čet lip 24, 2010 12:55 pm

Ma nama je najveći problem taj šta ti da izrižeš komad broda triba 100 papira i dozvola,i tako sad imamo dosta napuštenih brodova s kojima ne možemo ništa,ni teglit zbog opasnosti od potonuća,ni rizat.
Isto tako prije par godina je doša ovi problem rezališta u pitanje kad se tribalo riješit Dube iz Zente,i kad su brod potopili onda su vidili koliko su para izgubili i koliko se na njemu moglo dobit.
[Vrh] Go down
ivan74

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   pet ruj 10, 2010 8:00 pm

Jedino što ja ne kužim je to da brod dok je još cijeli, se nasuče. ok.
Al šta onda kad je već pola broda u čavlima, a druga polovica još u vodi.
Kak se onda ostatak broda izvuče? Question
[Vrh] Go down
file

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   sub ruj 11, 2010 2:13 pm

ivan74 je napisao/la:
Jedino što ja ne kužim je to da brod dok je još cijeli, se nasuče. ok.
Al šta onda kad je već pola broda u čavlima, a druga polovica još u vodi.
Kak se onda ostatak broda izvuče? Question

Kad se brod nasuče, za krmu se vežu sajle i lanci.Kad se odriže prova onda se brod vuče naprid i tako dalje sve do krme.
[Vrh] Go down
file

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   sub pro 31, 2011 1:08 pm

Novi brodovi,a već otišli u Aliagu (jedan preuređen u jahtu).http://it.wikipedia.org/wiki/Scorpio_%28traghetto%29
[Vrh] Go down
croships

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   sub pro 31, 2011 1:37 pm

Razlog prodaje je zbog toga šta u doba kad su se oni gradili cijene nafte nisu divljale, a brodovi su dosta trošili. Sad je druga priča brodovi su puno trošili, a nafta je preskupa i promjena motora bi bila preskupa tako da im se ovo najviše isplatilo.
[Vrh] Go down
Luka

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   sub pro 31, 2011 3:26 pm

Živjeli parni motori Laughing
[Vrh] Go down
crni_balkanac

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   sub pro 31, 2011 3:34 pm

Luka je napisao/la:
Živjeli parni motori Laughing
Je? Da se danas uvedu kao zamjena dizelasima kod danasnje potrebe po energentima, ugljen bi u trenu oka poskupio bar 10x!
Nuklearni reaktor, jedra ili nesto novo. Nema druge. Mozda vesla Rolling Eyes
[Vrh] Go down
DavorVis

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   pon lis 19, 2015 7:17 pm

U ovom dućanu u Aliagi bi se svašta dalo naći. Sigurno imaju i LIBURNIJU na policama...

izvor: square-pics.com; autor: Selim San
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Rezalište u Aliagi   Today at 12:36 pm

[Vrh] Go down

Rezalište u Aliagi
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Rezalište u Aliagi