Brodovi i pomorstvo

Forum about ships and maritime travel

Početna stranicaPočetna stranica  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

Share | 

Minolovac 144 IŽ

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
minolovac

PostajNaslov: Minolovac 144 IŽ   pon srp 11, 2011 8:44 pm

Po mojem osobnom mišljenju ovo su bili najljepši minolovci u bivšoj JRM. Nažalost, kao ukleti njihovih slika jednostavno nema. Po netu se uglavnom nađu kao engleska klasa Ham, a i to ime me dosta dugo mučilo. Kakve veze imaju šunke i minolovci? Svemoćni net mi je pokazao da praktični englezi daju ime cijeloj klasi po selima, gradićima koji završavaju na "ham", kao i veća klasa Ton. Kod nas se toga vjerojatno nitko ne bi sjetio.
Da ne zamaram puno, brodovi su došli krajem 50-ih, zajedno sa francuzima (tip Sirius) i u našoj mornarici su bili poznati kao Šorci (od engleskog Off shore)
TT podatci: istisnina 150 / 190 t
Dimenzije : 32,5/6,5/2,1m
Pogon ; 2 x Paxman, 12 V trajna snaga 2 x 550 KS s turbokompresorima. treći takav motor bez turbokompresora, snage 500 KS je služio za pulsiranje PEML minolovke, 2 generatora 60 KW sa motorima Perkins.
Brzina 13 čvorova
Naoružanje: topničko 1 x 20 mm Oerlikon, kasnije YU Hispano 20 mm
Protuminsko: PEML 3, MDL 3, AEL, ABL, AKL, (opis minolovki kod minolovca klase Sirius)
Brod je bio u sastavu 16. diviziona minolovaca, stacioniran u Pločama (Kardeljevu) Ukupno je bilo 4 ovakva broda.
M141 Maun
M142 Brseč
M143 Olib
M144 Iž
Provlači se pogrešan podatak da se M 144 zvao Olib, ali bio sam ukrcan i na jednom i na drugom i garantiram da su im to prava imena.
Na brodovima je smještaj bio spartanski, kad su bili u matičnoj luci spavalo se i jelo na kopnu, ali brodovi su bili omiljeni kod posada zbog izvanrednog držanja na moru i tipične engleske kvalitete. Građeni kompletno od mahagonija (prvi sloj oplate dijagonalan, drugi paralelan) s jakim rebrima izvanredno su podnosili more. Za ono vrijeme strojarnica je bila napredna, sa kontrolnom kabinom iz koje se upravljalo cjelokupnim pogonom. Iako mali, imali su praktično svu opremu kao i puno veći Siriusi. Jedina mana im je bio samo jedan top, ali kod PZP (pravilo združenog plovljenja) kad je cijeli odred od 4 broda izvodio protuavionsku formaciju, kojoj je bio cilj usmjeriti sva 4 pramca prema avionu, bilo ih je prekrasno gledati, kako manevriraju kao jedan.
Jedan od njih (nisam siguran da li je 143 ili 144 danas plovi kao turistički brod Amići. Mirno mu more
Nažalost slika nema pa uz ove dvije prilažem i jednu modela koji sam napravio 80-ih godina u mjerilu 1:50 i koji je sad u Lori u Splitu.

Model je napravljen 2010 od stirodura, lesonita i materijala koji su mi se našli pri ruci. Mjerilo je 1:100. Na državnom prvenstvu u Rijeci po NAVIGA pravilima je osvojio broncu:)
Par slika u toku gradnje, konačan rezultat sutra.
Pozdrav Jablanko

[Vrh] Go down
ivan74

PostajNaslov: Re: Minolovac 144 IŽ   pon srp 11, 2011 9:36 pm

Svaka čast za izradu!! cheers cheers Very Happy
[Vrh] Go down
Luka

PostajNaslov: Re: Minolovac 144 IŽ   pon srp 11, 2011 10:40 pm

Stvarno svaka čast.
Brod Amiči ljeti prevozi turiste Makarska- Bol- Jelsa itd...
Evo i slika broda:

[Vrh] Go down
FRED

PostajNaslov: Re: Minolovac 144 IŽ   pon srp 11, 2011 10:41 pm

˝Amiči˝ je zimi u Vrboskoj na Hvaru liti neznam di je, vjerovatno vozi turiste ali neznam odkud ni di. Znam da su za ovi brod govori da je bi niki minolovac od JRM. Odmah s ena njemu vidi da je čvrste građe i stabilni. Ima još jedna legenda o ovom brodu, govore da je bi cili trup obložen u bakar i kad ga je kupi vlasnik da je skini bakar i proda ga i s tom lovom isplati cili brod. Za ovo neznam jel točno.
Kad idem u Vrbosku slikat ču ga.
[Vrh] Go down
minolovac

PostajNaslov: Re: Minolovac 144 IŽ   uto srp 12, 2011 6:38 am

Nije sigurno bio obložen bakrom, trup je od mahagonija. Jedino je na srednjem dijelu oko ispuha imao pojačanje oplate gdje su se ispuštale akustične minolovke da kod valjanja ne bi oštetile trup. Taj dio je bio od metala, a kako su minolovci građeni isključivo od amagnetskih materijala, moguće da je bio mesing. Bitve su bile od mesinga kao i rebrasti lim na krmi.
[Vrh] Go down
minolovac

PostajNaslov: Re: Minolovac 144 IŽ   uto srp 12, 2011 1:03 pm

I kako izgleda sada...

Pozdrav pirat
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Minolovac 144 IŽ   Today at 8:44 pm

[Vrh] Go down

Minolovac 144 IŽ
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.