Brodovi i pomorstvo

Forum about ships and maritime travel

Početna stranicaPočetna stranica  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

Share | 

Rijeka- Lošinj- Susak

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
LLeon

PostajNaslov: Rijeka- Lošinj- Susak   sub kol 20, 2011 12:07 pm

Protekli produženi vikend su mi se nenadano pojavila 2 slobodna dana koja sam iskoristio za dvodnevni izlet do Lošinja i Suska sa svojom boljom (ili ljepšom, kakogod) polovicom.
Dok smo se spakirali i stigli autom do Brestove, već se spustio mrak. Nema trajekta u pristaništu, ali sad će on, evo ga, dok mi obavimo putnu papirologiju.

Stiže grčka kada- Bol.

Kako je bio mrak, nisam puno zagledao po trajektu. Oduševio me izgled salona.

Drugo jutro ustajemo ranom zorom. Plan je otići katamaranom Dubravka do Suska, i vratit se brodom Premuda.

Jutarnja kavica na katamaranu. Sasvim solidnog okusa. Tanjurić sa logom matične kuće. Još da je i šalica isto tako, kao i šećeri. Uf, tražim previše.

Šank

Putnički prostor. 306 sjedećih mjesta

Natpis za WC odaje njeno dalekoistočno porijeklo. Singapur, ako se ne varam.

Pogled unatrag. Fino ga je zapjenilo.

[Vrh] Go down
LLeon

PostajNaslov: Re: Rijeka- Lošinj- Susak   sub kol 20, 2011 12:09 pm

Pogledajmo na AIS. Jesmo li u dometu? Jesmo, i brzina nam je sasvim pristojnih 28,5 čvorova.

Najprije pristajanje u Iloviku. Riva na Iloviku je prekratka pa se ukrcaj putnika vrši na provi.

Izgleda idilično, uspavano. Nema gužve, buke automobila.

Sa 15 minuta kašnjenja stižemo na Susak. Na rivi nas je dočekala povelika kolona onih koji završavaju svoj odmor i vraćaju se na kopno.

Hvala, još bolje vas našli.

Susak, otok od 3,7 km2, specifičan, jedinstven i različit od svih susjednih otoka. Sastoji se od pijeska položenog na kamenoj stijeni. Susak je specifičan i po narodnoj nošnji i govoru, koji se razlikuju od svih ostalih susjednih otoka. Na otoku postoji jedno naselje- Susak, koje se dijeli na dva dijela. Donje Selo i Gornje Selo. Udaljenost između tih dvaju sela je stotinjak metara.
Donje selo

Gornje selo

Par impresija sa ovog prekrasnog otoka.

[Vrh] Go down
LLeon

PostajNaslov: Re: Rijeka- Lošinj- Susak   sub kol 20, 2011 12:11 pm

Karte, biljeti, tiket…

Nakon što smo prokrstarili cijeli otok, nakupali se na pješčanoj plaži, na stjenovitoj plaži, izgorili na suncu, vrijeme je za partencu.
Susak ima dnevno 3 linije sa Lošinjem i Rijekom. 2 puta katamaran (ujutro prema Rijeci, navečer prema Lošinju) i jednom brod (Mali lošinj, Srakane, Unije, Ilovik…) To je vrijeme kada se sav narod i motorizacija sjati na rivu.

Sa 15 minuta zakašnjenja stiže Premuda.

Par slika sa glavne palube

No admittance na komandni most to unauthorised pipl geek

Novouređena unutrašnjost. Lijepo uređeno, klimatizirano, ne bih rekao da se nalazim na 54 godine starom brodu. cheers
Gornji salon. Stepenice na lijevoj strani vode u...

... donji salon

Inserti, dupjadure... vidi se trag vremena...

Krmeno vitlo

Pogled preko krme. U daljini otok Susak.

[Vrh] Go down
LLeon

PostajNaslov: Re: Rijeka- Lošinj- Susak   sub kol 20, 2011 12:13 pm

Stari dobri Sulzer. Taka- taka- tak What a Face

Iskrcaj u Malom lošinju

Sa Premudom dolaze i potrebne namirnice za market, restorane, kafiće.

Putem se mimoilazimo sa Bartolom Kašićem koji plovi iz Malog lošinja prema Zadru. Meni jedan od najdražih brodova iz Jadrolinijine flote.
Jedna totalna nelogičnost u voznom redu. Bartol isplovljava iz Malog lošinja u 16:30, a Premuda uplovljava u 16:40. Zašto ne bi bilo obratno pa bi se možda našao koji putnik namjernik koji bi sa Suska išao u Zadar. Nedajbože još da se na Susku može kupit karta za Zadar. Isto tako se niti u Malom lošinju ne može kupit povratna za Susak nego samo u jednom smjeru, pa onda na Susku za natrag. Koja nuklearna fizika za genijalce iz Jadrolinije. Evil or Very Mad

Prolazimo kraj lošinjskog brodogradilišta

Brodospasovi AHTS tegljači- Brodospas Sun i Brodospas Storm

[Vrh] Go down
LLeon

PostajNaslov: Re: Rijeka- Lošinj- Susak   sub kol 20, 2011 12:15 pm

Marina je i dalje na svojem mjestu, na predjelu zvanom Velopin. Nekad je na njoj bio cocktail bar. Danas je samo plutajuće skladište.

Na povratku prema Rijeci, zaustavljamo se u Nerezinama. Htio sam pogledat ovaj potopljeni i zatrpani brod- jedino što znam da se zvao Mirna

Brodogradilište Nerezine

Obnova izvornog lošinjskog logera

Svašta sam vidio, ali da se brod vozi na tračnicama lol!

[Vrh] Go down
LLeon

PostajNaslov: Re: Rijeka- Lošinj- Susak   sub kol 20, 2011 12:19 pm

Dolazimo na Merag. Istovremeno stiže i Ilovik. Meni ovaj trajekt izgleda prejako. Na stranu njegovi funkcionalni nedostaci.

Krca oko 190 auta. Hoćemo li se uspjet ukrcat?

Ajme, strpat će me u mračnu utrobu broda. affraid

Komandni most

Polazak

Što je ovo? Plesni podij? Pokoja klupica ne bi smetala. Još da je kakva nadstrešnica. Možda tražim previše. geek

Usput se mimoilazimo sa Valunom

U Valbiski je trajekt Nosač. Upravo pristigao iz Lopara

Jedna rampa mu ne radi koliko ja znam barem godinu dana, a bit će prije i dvije, pa vozači moraju izvodit ovakve manevre, kao da su na škovaceri, a ne trajektu sa dvije rampe. Rolling Eyes

U garaži je valjda 50 stupnjeva, iako je ventilacija bila na full. Još kad se nađe par genijalaca koji upale auto 5 minuta prije nego se rampa otvori. Rolling Eyes

Nakon što smo prokrstarili preko 4 otoka (onaj 5. smo samo izbliza pogledali), vozili se na 4 različita broda, približavamo se kopnu i kraju našeg dvodnevnog putovanja.

Toliko od mene za sada, do nekog ovog putovanja. Cool
[Vrh] Go down
crni_balkanac

PostajNaslov: Re: Rijeka- Lošinj- Susak   sub kol 20, 2011 3:16 pm

Super! Odlicna reportaza. Bas sam uzivao u svim slikama i u napisanom.
Sad mi samo reci....dali Visa nije vise bilo u Losinju?
[Vrh] Go down
LLeon

PostajNaslov: Re: Rijeka- Lošinj- Susak   sub kol 20, 2011 5:19 pm

Je, bio je tamo, ali slike Visa sam stavio u njegovu temu, pa se nisam htio ponavljat u putopisu. Isto je i sa brodom Marina.
[Vrh] Go down
crni_balkanac

PostajNaslov: Re: Rijeka- Lošinj- Susak   sub kol 20, 2011 5:55 pm

LLeon je napisao/la:
Je, bio je tamo, ali slike Visa sam stavio u njegovu temu, pa se nisam htio ponavljat u putopisu. Isto je i sa brodom Marina.
Aha, ok.
Nekako sam promasio, da si u temi Visa ti postavio to.
A i nekako sam cekao, da vidim Vis, kad si prolazio po Losinju onako sa ljeve prema desni Smile
[Vrh] Go down
lekadol

PostajNaslov: Re: Rijeka- Lošinj- Susak   uto ruj 06, 2011 2:26 pm

e svaka cast, trebalo mi je vremena i da sve pogledam.....mogu misliti koliko je trebalo da se sve uploda Smile

najdraza mi je slika di su dubravka i premuda onako "mano-a-mano" - simboli dvaju različitih vremena, inace meni je nekako ta dubravka najdraza
od svih katamarana - uvik imam osjecaj da je nekako prostranija i svjetlija od blizanki. A i brzina joj je odlicna...ovo ljeto u splitskom akvatoriju
Judita i Karolina voze 22-25 čv.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Rijeka- Lošinj- Susak   Today at 6:52 pm

[Vrh] Go down

Rijeka- Lošinj- Susak
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Rijeka- Lošinj- Susak
» Avantura "SUSAK" 10-12/13.07.2009