Brodovi i pomorstvo

Forum about ships and maritime travel

Početna stranicaPočetna stranica  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

Share | 

Slike havarija

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
bsunjic

PostajNaslov: Slike havarija   uto kol 26, 2008 8:17 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
[Vrh] Go down
USS Nimitz

PostajNaslov: Re: Slike havarija   sri kol 27, 2008 8:32 am

Slike su ti super,samo smanji veličinu na 800x600
[Vrh] Go down
bsunjic

PostajNaslov: Re: Slike havarija   sri kol 27, 2008 3:13 pm

[Vrh] Go down
dinko3

PostajNaslov: Re: Slike havarija   uto sij 13, 2009 8:58 pm

bsunjic je napisao/la:
[Vrh] Go down
barba

PostajNaslov: Re: Slike havarija   čet sij 15, 2009 3:41 am

[Vrh] Go down
barba

PostajNaslov: Re: Slike havarija   čet sij 15, 2009 3:42 am

[Vrh] Go down
barba

PostajNaslov: Re: Slike havarija   čet sij 15, 2009 3:44 am

[Vrh] Go down
Achille Lauro

PostajNaslov: Re: Slike havarija   uto vel 03, 2009 5:44 pm

M/V FEDRA - Gibraltar 10/2008, na brodu se nalazilo 31 član posade iz Hrvatske...

Zadnja promjena: Achille Lauro; uto vel 03, 2009 5:46 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Achille Lauro

PostajNaslov: Re: Slike havarija   uto vel 03, 2009 5:45 pm

Evo jedne slike dok je još bio brod u komadu;

[Vrh] Go down
dinko3

PostajNaslov: Re: Slike havarija   sri oľu 11, 2009 6:37 pm

Ima li netko slike nastradalih brodova : Berge Istra,Berge Vanga,te broda Dunav koji je potonuo 27.12.1980. mislim da bi se bolo dobro sjetit te tragedije.
[Vrh] Go down
Robert

PostajNaslov: Re: Slike havarija   sub oľu 28, 2009 10:39 pm

[quote="Achille Lauro"]M/V FEDRA - Gibraltar 10/2008, na brodu se nalazilo 31 član posade iz Hrvatske...

Znaš li možda jeli se posada na vrijeme spasila?
[Vrh] Go down
Admin

PostajNaslov: Re: Slike havarija   pon oľu 30, 2009 10:58 am

Ajme majko!!! Shocked
[Vrh] Go down
http://ships.forumj.biz
ikar

PostajNaslov: Re: Slike havarija   ned sij 03, 2010 2:33 pm

dinko3 je napisao/la:
broda Dunav koji je potonuo 27.12.1980. mislim da bi se bolo dobro sjetit te tragedije.

Popis posade
Srećko Vukoša (53), Zapovjednik, Kostrena
Sojko Dundović (33), Upravitelj stroja, Rijeka
Marijan Tavčar (28), Prvi časnik palube, Pula
Nikola Peša (41), Prvi časnik stroja, Zaton
Milan Tišma (31), Radiotelegrafista, Osijek
Goran Vukić (24), Drugi časnik palube, Trogir
Krunoslav Katnić (24), Drugi časnik stroja, Crikvenica
Valter Franko (20), Kadet - v.d. trećeg časnika palube, Rijeka
Gojko Novak (22), Kadet, Telovac
Marijo Rukonić (28), Vježbenik stroja, Mali Lošinj
Nenad Marin (27), Mehaničar, Kalenderi
Emilio Ban (29), Električar, Rijeka
Petar Stanin (42), Prvi kuhar, Poljana
Dane Brkljača (30), Prvi konobar, Slivnica
Miroslav Brnelić (38), Vođa palube, Podćudnić
Bartol Perušić (45), Vođa stroja, Podćudnić
Gvido Blažina (47), Kormilar, Labin
Josip Fanjak (30), Kormilar, Osijek
Josip Negovetić (33), Kormilar, Cres
Goran Guzobad (26), Mazač, Zadar
Ivan Putnik (26), Mazač, Ruzdi
Ivica Štefulj (22), Mazač, Rijeka
Miljenko Perčinić (51), Drugi kuhar, Rijeka
Dragan Bakić (24), Drugi konobar, Međuvođen
Tomislav Juretić (35), Mornar, Jelenje
Miroslav Levak (29), Mornar, Rijeka
Iliija Pavlinović (26), Mornar, Livno
Ante Žunić (25), Mornar, Slivnica
Smolenski Dužević (33), Čistač stroja, Cavtat
Drago Sikirić (35), Čistač stroja, Rijeka
Ivan Matak (21), Priučeni konobar, Ražanac
Branko Obrić (22), Mladi mornar, Podhum

I jedan tekst i slike jednog starijeg pomorca...
Citat :
Prije ravno 30 godina nestao je. A onda iz godine u godinu, kako to neminovno biva, pomalo je i zaborav prekrio sjećanje. Samo rodbina ili prijatelji se sjećaju ljudi koji su skončali onako kako su i živjeli. Na moru u nevremenu. Nisu stigli do svoje luke spasa. U spomen na sve članove posade tog broda na kojem sam i sam proveo devet mjeseci na prvom putovanju oko svjeta davne 1975. godine. Ni jedna godina od kako je DUNAV nestao nije prošla a da se nisam sjetio ljudi sa kojima sam plovio, a koji su potonuli sa njim.

Moje osobno sjećanje na kormilara GVIDA BLAŽINU biće uvjek iskreno i toplo, jer to je čovjek koji me je naučio prvim koracima na brodu, na 'Augustu Cesarcu'. Zauvjek ću pamtiti njegovu veselu narav i poseban polet koji je ispoljavao kad bi bilo malo 'škakljivo' ispod nogu. Sjećam se i MARJANA TAVČARA drugog časnika palube ,u vrijeme kad smo skupa plovili na 'Primorju'. Na DUNAVU je otišao kao prvi palube i sa puno mjeseci boravka na tom brodu. Sjećanje i na NIKOLU PEŠU prvog časnika stroja i brod ,Kostrenu, na kojm smo bili skupa. Zadnji put sam ga vidjeo na rivi u Rijeci ispred 'banke za pomorce' u robnoj kući Ri. Sa pogledom na krmu DUNAVA, koji je bio vezan jedini put u Riječkoj luci. Zvao me da idem sa njima, a ja sam tek bio na početku godišnjeg. Valjda sreća ili sudbina. Više ih nikad nisam video. Ni DUNAV ni te drage ljude.

U spomen na njih i sve ostale članove posade evo jedinih slika koje imam. Možda neke i nisu baš najbolje, ali za mene imaju posebnu vrjednost.

[You must be registered and logged in to see this image.][img]

I slike blizanca Dunava - Drave koja je ostala u floti Jugolinije/Croatia Line-a do 1994. a kasnije je još plovila do 2000.

BTW - ako koga zanimaju slike i podaci o brodovima Jugolinije-Croatia Line-a neka se javi.
[Vrh] Go down
dinko3

PostajNaslov: Re: Slike havarija   ned sij 03, 2010 10:02 pm

Hvala Ikar!
Prošlo je trideset godina od te naše velike pomorske nesreće,ali kada sam vidio ovu prvu
sliku Dunava sjetio sam se velikog članka u Slobodnoj Dalmaciji pod naslovom"Njima jemore sve".
Nisam imao poznetih na brodu ,ali me uvijek obuzme tuga na takve nesreće.
Da doista njima i tisučama takvih je MOSE SVE,zato neka im je Slava.
[Vrh] Go down
dinko3

PostajNaslov: Re: Slike havarija   ned sij 03, 2010 10:06 pm

Volio bih da netko tko zna nešto o potonuču broda Tisa negdje kod Krete neka nešto
napiše.To je bilo činimi ss ranih sedamdesetih.
[Vrh] Go down
ikar

PostajNaslov: Re: Slike havarija   pon sij 04, 2010 12:32 am

dinko3 je napisao/la:
Volio bih da netko tko zna nešto o potonuču broda Tisa negdje kod Krete neka nešto
napiše.To je bilo činimi ss ranih sedamdesetih.

Imam tekst u knjizi Gradimira Radivojevića "Brodolomci" ali nažalost knjiga mi je u kući na Lošinju. Nikada nije razjašnjeno šta se dogodilo. Najvjerojatnije loše nakrcan brod. Bio je neki fortunal i barba Ljubo (nisam upamtio prezime) je odlučio okrenut brod prema luci Aghia Gallini i prilikom okreta se brod okrenuo na bok. Potonuo je u nekoliko minuta. Spasio se samo kormilar Ante Milin koji je u moru plutao nošen strujama gotovo 24 sata dok se nije dokopao otočića Gavdopula gdje su ga ubrzo našli lokalni ribari.

Mislim da bi se trebali sjetiti i tragedije Petra Zoranića, najvećeg hrvatskog broda izgubljenog na moru...

Život mi je spasio komad željeza

Havarija Petra Zoranića donijela je i promjenu u strategiji poslovanja Jugotankera

Prošla je ponoć, bio je 14. prosinca 1960. godine kada se na tanker Petar Zoranić na ulazu u Bospor ukrcao pilot i članovima posade donio poštu. Mornari koji nisu bili na smjeni nalazili su se u kremenom dijelu borda i od uzbuđenja nisu išli spavati nego su na uskim brodskim krevetima čitali retke s najnovijim vijestima od kuće. Možda im je upravo ovaj sasvim običan slijed događaja spasio živote iz pakla u kojem su se našli za manje od dva sata, a kojeg hrvatsko pomorstvo pamti kao jednu od najvećih nesreća u njegovoj povijesti, tragediji u kojoj je život izgubio dvadeset i jedan član posade tankera Petar Zoranić u vlasništvu brodara Jugotankera.
Vrhunac jugomornarice

Petar Zoranić, nosivosti 25.400 tona, izgrađen je u brodogradilištu 3. maj i bio je vrhunac tadašnje jugoslavenske trgovačke mornarice. Dok se nalazio usidren u Zadarskom kanalu Zadrani su ga s Rive promatrali s neskrivenim ponosom, čak veslali svojim kaićima do njega kako bi mu se još više divili. Nitko nije ni slutiti mogao kakva će se tragedija dogoditi na njegovoj kobnoj trećoj plovidbi iz Tuapsa u Hamburg. Na Zoraniću se tada nalazilo četrdeset i devet članova posade, pilot i dvije žene. U brod natovaren s 12.000 tona benzina i 11.330 tona dizelskog goriva u noći 14. prosinca oko 2 sata ujutro udario je grčki tanker World Harmony (Svjetski sklad). O užasu koji je tada nastao najbolje svjedoči činjenica da je nakon strahovite eksplozije koja je probudila cijeli Istambul nastao požar koji je gorio pedeset i pet dana!

U trenutku udara za mornare na prednjem mostu i prednjem nadgrađu nije bilo spasa. Srećom, veći dio posade u tom trenu čitao je pristigla pisma i stigao brzo reagirati u događajima koji su uslijedili. Među njima je bio i Žarko Šužberić sa Sestrunja kojemu je to bio drugi brod u Jugotankeru.

- Te noći nisam bio u službi. Na brod je došao pliot s poštom i otišao sam u brodski ured gdje sam primio poštu od trećeg oficira Vaslija Martinovića. Joj Bože moj što je to bio lipi dečko. Bio je Crnogorac, poginuo je u nesreći. Pismo je bilo od moje prve pokojne žene. Dok sam čitao najednom sam osjetio jak trzaj, a kad sam pogledao vani vidio sam vatru. Istrčao sam na krmu, a tamo je vladao kaos. Ljude je zahvatila panika, mi više nismo jedni druge prepoznavali. Iz svega toga najbolje se sjećam riječi pokojnog kuhara Jure «dico moja vi se spašavajte, za mene nema života». Zatim je uslijedila druga detonacija i više nije bilo kontrole. Nismo mogli ni sami sebe kontrolirati. Bilo me strah, mislio sam kako neću preživjeti. Samo sam mislio na svoju obitelj, pokojnu ženu i sina, kaže Šužberić.

U nastaloj panici svaki se čovjek borio za svoj opstanak. Posada je počela skakati u more kako bi pobjegla od opasnosti, ali samo da bi započela novu borbu za život. Nitko ne zna što su oni doživjeli dok su im se tijela bila u hladnom moru bosporskog tjesnaca, a istovremeno im je lica pržila vatra. Bila je to užasna borba za život koju su vjetar i morske struje dodatno otežale. Neki mornari su se utopili. Neki su crpili zadnji atom svoje snage da pobjegnu od goruće buktinje, ali su vjetar i valovi jednostavno bili jači. Bilo je i mornara koji su došli do rive, ali nisu mogli napraviti posljednji korak do sigurnosti i život su skončali u moru. Ono i vatra te kobne noći odnijeli su život dvadeset i jednog člana posade Petra Zoranića, a kasnije su pronađena samo četiri tijela.

Tragediju Petra Zoranića promatrao je kao dječak Orhan Pamuk, sada aktualni nobelovac. Ono što je vidio te noći opisao je u eseju koji je objavljen u španjolskom tjendikz El Pais:

- Dogodilo se da je tanker zvan 'Petar Zoranić', koji je išao u Jugoslaviju (prema informaciji u tisku, plovio je izvan rute u tjesnacu s 11.000 tona sirove nafte i 10.000 tona plina, koji je ukrcao u sovjetskoj luci Tuapse) udario u grčki tanker pod imenom 'Svjetski sklad', a koji je plovio prema SSSR-u. U nekoliko trenutaka planula je nafta koja je iscurila iz jugoslavenskog tankera, a zatim je snažna eksplozija potresla cijeli Istambul. Obje posade je brzo progutao požar dok su pokušavale napustiti brodove; brodovi ostavši bez kormilara nekontrolirano su se nastavili kretati nošeni nepredvidivim strujama i vrtlozima Bospora, pretvorivši se u plamenu kuglu koja je prijetila kućama uz obalu, vrtovima čaja u Emiraganu, nastambama u Yenikoyu, četvrti Kanlica, spremištu nafte i plina u Çubuklu i obali Beykoza s starim drvenim kućama.

Za to vrijeme Šužberić se borio za svoj život.

- Plivao sam prema obali. Život mi je spasilo željezo koje je virilo iz zida i za koje sam se uhvatio i izvukao na kraj. Prevalio sam se u nečiji dvor. Sjećam se ljudi kako u paničnom strahu vade stvari iz svoje kuće. U tom trenutku sam plakao, oni su me vidjeli i vidjeli su da sam mokar. Međutim nisu se na mene obazirali već su se brinuli za svoje stvari. Ja sam izašao iz dvora na cestu i s lijeve strane su mi prišla tri turska vojnika. Pitali su mu tko sam po nacionalnosti. Ja sam im odgovorio Yugoslav i oni su rekli OK-e, no problem i odveli su me u vojarnu. Odveli su me do centralnog grijanja, svukli me skroz kao od majke rođenog i dali mi deku da se njome ogrnem. Kasnije su me odveli u vojnu sobu gdje je veći bio meštar s broda. Nisam ga odmah prepoznao, bio je pokriven dekom preko glave. Ja ga pitam koji je, a on kaže Ivo. Plakali smo jedan i drugi. Kasnije su u nosilima doveli ženu od upravitelja Tomića. Nju su stavili u drugu sobu. Ona je stalno plakala za mužem Borisom. Hvala Bogu nakon malo vremena doveli su i njega, a zatim i ostale koji su preživjeli tragediju.

Šužberić se sjeća kako je dan kasnije u Istambul došao direktor Ivan Paša, donio svojim mornarima odjeću i osigurao im smještaj u hotelu. Kasnije su preživjeli članovi posade avionom otišli u Beograd. Tamo je Žarka dočekao brat s kojim je krenuo za Zadar. U Zadru ponovno teški trenutci, prisjećanje na tragediju i sastanci s obiteljima poginulih kolega.

Vodstvo tadašnjeg Jugotankera pokazalo je veliku osjetljivost i brigu za svoje ljude. Direktor Ivan Paša se u to vrijeme nalazio se na poslovnom putu iz Londona u Hamburg. Tragična vijest ga je dočekala u Hamburgu. Nije se gubila ni sekunda vremena. Odmah se zajedno s šefom računovodstva Antom Mišićem, koji je znao turski, uputio za Istambul.

- Bio je to veliki šok, naša najveća tragedija koju nikada ne smijemo zaboraviti. Odmah smo se uputili u Istambul da učinimo sve što možemo da naše ljude vratimo kući što prije, kaže Paša.

Naknadno se nesreća tankera Petra Zoranić povezivala s raznim pričama i nagađanjima koje Paša ne želi komentirati. On ističe činjenicu kako je ova tragedija u veliko utjecala na daljnju razvojnu strategiju Jugotankera. Krenulo se u izgradnju brodova za rasuti teret kako bi se smanjio rizik na poslovanje tvrtke u budućnosti.

U ponedjeljak će biti točno četrdeset i devet godina od nesreće tankera Petar Zoranić. Predstavnici Tankerske plovidbe, Tankerkomerca i Turisthotela, tvrtki proizašlih iz JTP-a i članovi Udruge Petar Zoranić i ove godine će se prisjetiti stradalih mornara i odati im dužnu počast polaganjem vijenaca na spomenik palim mornarima u Zadru.

Popis nestalih članova posade:
Ante Sablić (41), zapovjednik
Andrija Grdaković (27), II. časnik palube
Vasilije Martinović (25), III. časnik palube
Marijan Bosanac (28), RTG
Rade Radulić (23), vježbenik RTG
Ranko Kasum (20), vježbenik palube
Dinko Škifić (31), kormilar
Ivan Karalić (40), kormilar
Vjekoslav Stanić (41), kormilar
Ivo Hordov (23), II. časnik stroja
Ante Božičević (18), vježbenik stroja
Ante Perušić (34), vođa sisaljki
Ante Miočić (24), mehaničar
Stjepan Visković (27), mazač
Marko Radan (37), ložač
Josip Katačić (32), ložač
Šime Nemarić (35), čistač
Jure Žunić (54), kuhar
Mate Dorkin (46), I. konobar
Zlatko Ivoš (24), II. konobar
Miroslav Strenja (24), električar

Uz njih stradao je i pilot Cevdet Cukucki, dvojica carinika sa putničkog broda koji je zakačio Zoranić nošen vjetrom i strujom te 29 grčkih pomoraca (od 41 članova posade World Harmonija). Mnogi članovi stradali su od utapljanja (Bio je prosinac i uzburkano more).

Nažalost nemam podataka o mjestima iz kojih su stradali članovi posade dolazili, osim zapovjednika Sablića i sekonda Grdakovića - obojice iz Kostrene.
[Vrh] Go down
dinko3

PostajNaslov: Re: Slike havarija   pon sij 04, 2010 1:42 pm

Postoje kontradiktorne izjave preživjelog pomorca,po nekim pričama Tisa je torpedirana ,
navodno je prevozila oružje.Priču mi je ispričao čovjek koji je trebao bit ukrcan u Ploče,
ali iz nekog razloga se nije ukrcao i samo nakon par dana je potonula.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Slike havarija   Today at 6:43 am

[Vrh] Go down

Slike havarija
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Slike havarija
» Slike jeseni na Banovini
» Slike životinja